Freyja ligger högst upp i det hus där Sveriges kommuner och regioner har kontor. Precis bredvid entrén från Hornsgatan ligger den välkända puben Akkurat.
Freyja öppnar om drygt en månad, måndag den 13 mars, och ska ha öppet sju dagar i veckan, både under lunch och middag. Gondolen, som syns mitt i blickfånget när man tittar österut från Freyja, ska öppna i höst efter en omfattande renovering är det sagt.
“Det är klart att det blir konkurrens, men jag tror det bara är bra. Det kommer att dra folk hit och till varandras krogar. Men det känns kul att vara först och få ett litet försprång”, säger Emma Shields, som är delägare i Freyja.
Det är hon som bestämt restaurangens namn, som getts en ålderdomlig stavning.
“Freyja var en framstående gudinnan i den nordiska mytologin. Det är mest att det är ett fint gammalt svenskt namn”, förklarar hon.
Det har ett signalvärde också, för det är en svensk restaurang hon öppnar.
“Vi kommer utgå från svenska huvudråvaror men låna in smaker från andra länder. Alla rätter kommer innehålla mycket grönsaker, men det kommer inte vara en vegetarisk restaurang. Och inte heller kommer den att vara nitiskt svenskt.”
Freyja får en stor takbar utomhus, en terrass med utsikt mot Gamla stan i norr och med Riddarfjärden och det hundraårsjubilerande Stadshuset lite åt väster. Där ska finnas plats för cirka 400 bargäster medan restaurangen inomhus får 90 matplatser.
Österut, mot Nackahållet, domineras utsikten än så länge av byggkranar, sysselsatta med ombyggnaden av Slussen, ett projekt som beräknas vara klart tidigast 2025.
Svenskas Brasserier med välkända restauranger som Sturehof, Teatergrillen och Taverna Brillo etablerade sig i höstas på Södermalm med Riche Fenix på Götgatsbacken, en systerkrog till välkända Riche nära Dramaten. Och i höst utökar restauranggruppen alltså sin närvaro med Gondolen, som tidigare drevs av Erik Lallerstedt.

Det är en stark ledning som Stureplansgruppen mönstrar när man öppnar sin första restaurang på Söder. Emma Shields har tidigare jobbat på stjärnkrogarna PM & Vänner i Växjö, Volt och Oaxen Krog i Stockholm, samt välkända Djuret och Flickan i Gamla stan, och har tävlat i professionell matlagning. 2015 gick hon till final i Årets kock och 2019 kom den största publika framgången när hon kom tvåa i Kockarnas kamp i TV4.
“Jag är färdig med tävlandet. Nu vill jag jobba på krog igen och fokusera helt på det”, säger Emma Shields som de senaste åren jobbat som frilans i eget företag.
Huvudansvarig för vin på restaurangen är sommelieren Ellen Franzén, som rekryterats från tvåstjärniga Gastrologik som stängde vid årsskiftet. Hon har tävlat på hög nivå i vinkunskap och vunnit SM i sommelerie två gånger.
För den betydelsefulla bardelen ansvarar Jimmy Dymott, känd från den prisbelönta baren på den numera nedlagda restaurangen Marie Laveau lite längre upp på samma sida av Hornsgatan.
Bakom inredningen står Gert Wingårdhs arkitektkontor, som också ritade Tak vid Brunkebergstorg, en föregångare när det gäller takrestauranger.
Taks ägare, den norske hotellägaren Petter Stordalen, är delägare i Stureplansgruppen och därmed i flera restaurang- och takbarer i Stockholm.
Stureplansgruppen äger cirka 25 restauranger, allt från stjärnkrogarna Ekstedt och Nour i Stockholm till säsongskrogar i Åre och Visby.
“Det här är absolut ingen stjärnkrogssatsning, det är en svensk bistro, en mellanklasskrog, men maten ska vara fantastiskt”, säger Emma Shields.