Förslaget lades fram tidigt på onsdagen och säljs i demokratiska kretsar som en chans att – jämte en tidigare förslagen minimibolagsskatt på 15 procent – finansiera Bidens agenda, rapporterar nyhetsbyrån AP. Det skulle drabba knappt 800 personer med start nästa år, många av dem USA:s näringslivstoppar.
Det behövs, eftersom presidenten annars inte kan trumma upp det stöd han måste ha i senaten för att få igenom sin agenda. Där är fördelningen mellan demokrater och republikaner 50-50 och vicepresident Kamala Harris har utslagsrösten.
Det är främst Arizonasenatorn Kyrsten Sinema som meddelat att hon inte kan ställa sig bakom Bidens reformer om de ökar på USA:s redan hisnande statsskuld. Sent på tisdagen mötte Biden Synema och den andra trilskande senatorn, West Virginias Joe Manchin, i Vita huset.
Presidenten har tidigare sagt att han vill ha förhandlingarna i hamn innan han reser till Europa för ett G20-möte och klimattoppmötet i Glasgow.
”Det vore mycket, mycket positivt”, sade han till journalister i måndags.
Miljardärsskatteförslaget har dock redan stött på patrull i de egna leden. Vissa demokrater anser att de är ohanterliga och att det vore enklare att riva upp de skattesänkningar som den dåvarande presidenten Donald Trump införde 2017, enligt AP.