I december låg snittpriserna på bostäder i hela landet så gott som stilla jämfört med månaden före, visar Valueguards Hox-index. Men aktiviteten var hög, det gjordes 15 procent fler affärer än i december 2019.
Framför allt var det villamarknaden som fortsatte vara riktigt het. Det avspeglas också i prisstatistiken. I både Stockholm och Göteborg fortsatte villapriserna upp med 1,7 procent under årets sista månad, som annars brukar vara en svag månad. Men 2020 följde marknaden inte normala säsongsmönster, sannolikt på grund av coronapandemin, konstaterar Valueguard.
Årsuppgången för villor landande i Stockholm därmed på nästan 17 procent, något mer än snittet för övriga storstäder och hela landet.
Inledningen av 2021 ser ut att bli stark, åtminstone i huvudstaden att döma av de siffror som redan nu finns över bostadsrättsförsäljningar i Stockholm och Göteborg. Lägenhetspriserna i Stockholm har gått upp 2,3 procent jämfört med utvecklingen för hela december, visserligen då efter en liten tillbakagång i december.
I Göteborg pekar trenden också uppåt men på en blygsammare nivå, 0,6 procents ökning. Men där steg priserna även månaden före.
Erik Olsson fastighetsförmedlingen ser att intresset för större bostäder håller i sig och räknar med fortsatt hög aktivitet, men tror samtidigt att priserna stabiliseras snarare än ökar ännu mer framöver. Mycket av de positiva förväntningarna är redan diskonterade, resonerar mäklarföretaget.
”Så länge det inte blir tydliga bakslag för vaccinationerna räknar vi med att bostadsmarknaden får en bra start på säsongen tack vare låga räntor och ökad tillförsikt”, skriver man i en kommentar.