Näringslivet har en nyckelroll om det civila försvaret ska fungera, enligt inrikesminister Morgan Johansson (S). Förebilden finns i Sveriges östra grannland.
”I Finland är det väl inarbetade strukturer och väl inarbetade samarbeten”, säger han och pekar på att Finland även har uppbyggda beredskapslager och lagreglerade krav på lager.
Inrikesministern är ordförande i rådet men även närings- och försvarsministern deltar, liksom ÖB och MSB:s generaldirektör. Vilka som ska sitta i rådet från näringslivet sida är inte klart.
”Vi återkommer om sammansättningen. Det får de själva också vara med och bestämma”, säger han.
Startskottet går så fort gruppen ”får ihop kalendrarna”, enligt Johansson.
På frågan om företag ska få betalt för sina nya ansvarsområden svarar Morgon Johansson att det är en förhandlingsfråga som man får titta på.
”Jag tycker att man ska gå in i det här arbetet från näringslivets sida med samma attityd som man har gjort från näringslivet i Finland”, säger han.
”I de här lägena kanske man inte ska fråga vad landet kan göra för dig utan vad du kan göra för landet”, säger han vidare.
Regeringen går även vidare med förslagen i den utredning som lades fram i mars förra året av utredaren Barbro Holmberg som handlar om hur ansvaret för det civila försvaret ska fördelas.
Samhället delas in i tio sektorer med tio ansvariga myndigheter, enligt inrikesminister Morgan Johansson som har följt rekommendationerna i utredningen.
”De får ett samordnande uppdrag över hela det här fältet, säger Morgan Johansson.
Exempelvis är Socialstyrelsen ansvarig för hälsa, vård och omsorg, Finansinspektionen för finansiella tjänster och Energimyndigheten för energiförsörjningen.
”Om alla har ansvar är det lätt så att ingen har ansvar”, säger Morgan Johansson.
Spindeln i nätet blir MSB.
”Det känns väldigt bra att få sätta tänderna i det här”, säger MSB:s generaldirektör Charlotte Petri Gornitzka.
Totalt sett inrättar regeringen 60 beredskapsmyndigheter. Länsstyrelserna delas in i sex grupper, med en huvudansvarig Länsstyrelse.
Systemet med beredskapsmyndigheter införs formellt i oktober och beslutas av regeringen på torsdagen.