
Proffset har gjort supervinst på Tesla – hyllar Spotify: ”Börsvärdet är löjligt lågt”
En av de största vinnarna på Teslas kursrally är en skotsk förvaltare i Edinburgh som tidigt vågade investera i elbilstillverkaren. Nu pekar skottarna ut Spotify som en köpvärd aktie.
Elbiltillverkaren Teslas aktie har tjurrusat på börsen i år, även om aktien fick sig en rejäl smäll i torsdags på beskedet att leveranser från Shanghai-fabriken kommer bli försenade.
Aktien är ändå upp hela 79 procent i år, senaste tolv månaderna har kursen stigit 143 procent.
Det finns många vinnare på en sådan uppgång, förutom grundaren Elon Musk har ett 112-årigt förvaltarägt fondbolag tjänat grova pengar.
Edinburgh-baserade Baillie Gifford & Co är en bjässe med bland annat svenska aktier för över 60 miljarder kronor i portföljen.
Skottarna köpte redan 2013 in sig i Tesla och har därefter fyllt på innehavet och är i dag med 14 miljoner aktier näst störste ägare efter Elon Musk.
Förvaltaren äger i dag 14 miljoner Tesla-aktier till ett värde av cirka 100 miljarder kronor. I genomsnitt har Baillie Gifford betalat 202 dollar per Tesla-aktie. När Nasdaqbörsen i New York stängde på fredagen stod elbiltillverkarens aktie i 749 dollar.
En talesperson för fondjätten säger till nyhetsbyrån Bloomberg att Baillie Gifford räknar med att Tesla kommer vara mångdubbelt större om fem eller tio år.
Investeringen är i linje med Baillie Giffords strategi att köpa ”extraordinära” bolag som kan erbjuda en stark tillväxt, behålla aktien i fem eller tio år och ignorera kvartalsrapporter och dagliga kursrörelser.
Ett annat bolag som får plats i den skotska portföljen är Spotify. I en intervju i mitten av januari lyfte Baillie Giffords förvaltare och partner James Anderson fram det svenska streamingbolaget.
”De hade över 100 miljoner betalande kunder i fjol”, sa James Andersson till Barrons.
”Om tio år kan Spotify ha över 600 miljoner betalande kunder. Börsvärdet är 27 miljarder dollar – löjligt lågt om de gör allt rätt”, sa förvaltaren i intervjun som alltså gjordes i januari, före det att Spotify släppte sin rapport för fjärde kvartalet.