Denna gång fick hon 173 nej-röster emot sig. I förra veckans omröstning blev det 174 nej-röster.
Därmed blev Magdalena Andersson vald med två rösters marginal. För att bli vald till statsminister får man inte ha fler än 174 röster emot sig.
MP, C och V lade ned sina röster. Det gjorde också ytterligare en ledamot. Därmed lades 75 röster ned.
S och riksdagens enda politiska vilde Amineh Kakabaveh gav henne 101 ja-röster.
Magdalena Andersson kommer nu leda en enpartiregering enbart bestående av socialdemokrater. Den ska tillträda imorgon.
Inför omröstningen lämnade partierna sina röstförklaringar.
Moderatledaren Ulf Kristersson uppgav att så länge inte C ändrar sig så kan det inte bli någon högerregering före valet.
”Ett enda mandat till och det blir maktskifte. Ett enda mandat”, sade Kristersson.
Han konstaterade också att Anderssons nya regering blir den mandatmässigt svagaste regeringen sedan Ola Ullsten-regeringen 1978.
C-ledaren Annie Lööf varnade för att låta ”ytterkantspartier” som V och SD styra. Hon uppgav att det är fjärde gången C stoppar SD från att få inflytande i riksdagen, och förklarade varför C tryckte på gul knapp, det vill säga lade ned sina röster.
”Gul knapp innebär inte att vi ingår i ett regeringsunderlag. Det betyder att vi inte ser någon annan möjlig regeringsbildare.”
Hon efterlyste en politik förankrad i mitten.
MP:s vice gruppledare Karolina Skog förklarade varför MP nu hoppar av den rödgröna regeringen. Orsaken är att den nya regeringen kommer att tvingas regera på högerbudget.
”Regeringsmakten har inget värde i sig, utan endast i den mån det går att få igenom sina reformer”, sade Skog.
”För MP är det här inget politiskt spel.”
Skog uppgav att MP senare i dag ska ta ett initiativ för att i riksdagen försöka stoppa sänkning av bensinskatten.
Både Skog och Lööf gladdes åt att Sverige nu får sin första kvinnliga statsminister.
”Det betyder mycket för många flickor att se detta glastak krossas”, sade Lööf.
På väg in till riksdagens kammare fick SD-ledaren Jimmie Åkesson frågan om hur stor chans Andersson har att överleva som statsminister fram till ordinarie val i höst.
”Alternativet blir då nyval och få vill ha det. Så hon har väl ganska goda förutsättningar”, sade SD-ledaren Jimmie Åkesson.