Lululemon bedömer nu att den jämförbara försäljningen kommer att stiga med höga ensiffriga tal i kvartalet som sträcker sig till och med januari 2018. Tidigare hade bolaget räknat med att försäljningen skulle öka med medelhöga ensiffriga tal.
"Vi är exalterade över vår utveckling i julhandeln som återspeglar en accelererande trend tvärs över hela vår verksamhet och vi ser fram emot att det håller i sig 2018 och framåt", säger Lululemons vd Laurent Potdevin i en skriftlig kommentar.
Den stärkta försäljningsprognosen innebär i dollar räknat att bolaget nu tror på en försäljning i intervallet 905-915 miljoner i kvartalet. Tidigare prognos var 870-885 miljoner dollar. Även prognosen för vinst per aktie höjs. Här spår nu Lululemon 1:25-1:27 dollar (tidigare 1:19-1:22).