1515
Annons

Kunder flyr danska storbanker

Danska storbanker verkar förlora kunder till mindre aktörer i allt högre takt.

Bild:Marcus Ericsson/TT

Landets åtta största banker förlorade 2016 15.700 kunder. Förra året ökade antalet till 44.700, visar en kundundersökning från analysföretaget Voxmeter.

"Det är en betydande utveckling. Kunderna saknar närhet, säkerhet och förtroende, och det finns förväntningar om att man får det i de små bankerna", säger Christian Stjer, vd för Voxmeter, till tidningen Finans.

Mätt i förhållande till marknadsandelar är Nordea NDA SE -1,24% Dagens utveckling och Sydbank hårdast drabbade.


Innehåll från eEquityAnnons

eEquity: Vår affärsmodell att fokusera på entreprenörsdrivna bolag med digital tillväxt har gynnat både bolagen och våra investerare

Teamet på eEquity är en viktig del i företagets starka tillväxt, där många har lång erfarenhet av entreprenörskap och e-commerce.
Teamet på eEquity är en viktig del i företagets starka tillväxt, där många har lång erfarenhet av entreprenörskap och e-commerce.

Med ett fokus på att investera i bolag med bevisade affärsmodeller och stark digital organisk tillväxt har svenska eEquity gjort en lyckad resa, som gynnat både investerare och de entreprenörsledda företag som de har investerat i. Det har också gjort att eEquitys fonder, sedan starten, tillhört de 25 procent av fonder på den europeiska marknaden som har gått bäst. 

– Vi har valt att specialisera oss på bolag med bevisade affärsmodeller där vi ser att det går att skala upp bolagen snabbare genom att tillhöra vår familj av bolag med intensivt utbyte av kompetens och erfarenheter. För våra investerare har det varit en lyckad modell under åren. Vår målsättning är att hjälpa entreprenörerna att realisera sina visioner där vi med vår erfarenhet och kompetens aktivt kan coacha entreprenörerna och deras ledningsgrupper. Vi hjälper ofta bolagen att bli mer datadrivna och automatiserade och att rulla ut globalt. Speciellt framgångsrika har vi varit med produktbolag som vi rullat ut globalt såsom Aim´n och digitala affärsmodeller såsom Pricerunner. Vi ser även fram emot att investera mer i B2B och SaaS, säger Patrik Hedelin, managing partner eEquity. 

– Magnus och jag valde från början att fokusera på att bygga eEquity till en ledande sektorfond för digital tillväxt där vi arbetar med growth equity, det vill säga tillväxtkapital. Vi investerar brett inom internetbaserade affärsmodeller. Det finns också en stor fördel att merparten av våra bolag har snarlika affärsmodeller, så att deras ledningsgrupper kan dela erfarenhet med varandra. Det tror jag har varit en stor fördel för de bolag vi investerat i och som gjort att de har vuxit så fort, berättar Patrik Hedelin.

Vill realisera entreprenörens vision

eEquity, som är en av de mest aktiva investerarna i nordiska bolag med digital tillväxt, har lett investeringar på över 3 miljarder kronor över 35 plattformstransaktioner. Bolaget är grundat av Patrik Hedelin och Magnus Wiberg, som en vidareutveckling av deras egna långvariga entreprenörskap.

– Vi tror mycket på entreprenörskapet och att stötta entreprenören i de bolag vi går in i, därför går vi oftast in som minoritetsägare. Många fondbolag säger att dem köper och säljer bolag. Det gör inte vi utan vi satsar på att investera och bygga bolag, menar Patrik Hedelin.

Från 100 miljoner till dryga 1 miljard i tillväxt

eEquitys målsättning är att de bolag som det investeras i ska ha en tillväxt på minst 500 procent under en femårsperiod. Många av bolagen har haft en betydligt starkare tillväxtresa än så. Bland annat har 8 bolag gått från 100 miljoner till 1 miljard på dryga tre år. Här återfinns också Pricerunner som såldes i höstas till Klarna med en tillväxt på över 17 gånger investerat belopp på två år.

– Vi reser nya fonder kontinuerligt och målsättningen med vår senaste fond är att den ska generera mer än 6 gånger insatsen. Vi investerar brett inom digital tillväxt och ser stora möjligheter även inom B2B och SaaS-bolag, avslutar Patrik Hedelin.

Om eEquity
eEquity grundades 2010 av Patrik Hedelin och Magnus Wiberg som en vidareutveckling av deras eget entreprenörskap. eEquity investerar i norra Europa i allt runt om e-commerce såsom ehandelsbolag, rent digitala bolag, SaaS bolag med mera. Här återfinns bland annat Gordon, NA-KD, Royal Design, Aim’n, Sweef, PS of Sweden och Chimi Eyewear. eEquity har startat fyra fonder, investerat i 32 bolag med dryga 400 miljoner Euro, med aktieposter på 5–30 miljoner Euro.

Läs mer om eEquity 

Artikeln är producerad av Brand Studio i samarbete med eEquity och ej en artikel av Dagens industri

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

  • Full tillgång till di.se med nyheter och analyser

  • Tillgång till över 1100 aktiekurser i realtid

  • Dagens industri som e-tidning redan kvällen innan

  • Innehållet i alla Di:s appar, tjänster och nyhetsbrev

3 månader för
197 kr
Spara 1000 kr

Prenumerera

Redan prenumerant?