Det som för fyra år sedan började som ett årligt alternativ för Dagens industris medarbetare till att åka det 90-kilometer långa Vasaloppet under första söndagen i mars har utvecklat sig till en engagerande tävling där fler kan delta. Stafettvasans upplägg med nio mil fördelat på fem sträckor öppnar nämligen för fler skidåkare än ett vanligt Vasalopp.
För Dagens industri, som ingår i Bonnierkoncernen, har också Stafettvasan blivit en årlig händelse att prata med kollegorna om på jobbet, men också att förbereda sig för tillsammans på läger och gemensamma träningspass.
På så sätt bidrar Stafettvasan till sammanhållningen på jobbet, men är också en bra pusselbit i det friskvårdsarbete alla moderna företag i dag bör driva.
I år har Bonnierkoncernen 30 lag med i Stafettvasan och tävlingen har blivit en naturlig samlingspunkt i en stor mediekoncern som till vardags konkurrerar om läsare, annonsörer och nyheter.
Nu lanserar Dagens industri Dubbelutmaningen tillsammans med Vasaloppet.
Ambitionen är att via de två tävlingarna skapa en utmaning för företagslag som löper under hela året. Stafettvasan och Vasakvartetten blir två händelser att bygga företagens hälsosatsningar kring, men också två tillfällen att bygga lagkänslan inom ett företag vid sidan av det dagliga kneget på kontoret, i butiken eller i verkstaden.
Dagens industri antar Dubbelutmaningen och kommer att ha med lag i sommarens Vasakvartett och även i Stafettvasan 2019.
Hoppas ditt företag antar utmaningen – för framtida segrar!