Vd Stefan Högkvist skriver i rapporten att det förändringsarbete som kommunicerades i rapporten för det första kvartalet är i full gång.
"Arbetet går enligt plan och har inneburit ökad omsättning men vi redovisar också högre kostnader", skriver han.
Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 2,1 miljoner kronor, jämfört med 4,2 Mkr motsvarande kvartal i fjol. Resultatet före skatt var -6,2 miljoner kronor, jämfört med 3,0 Mkr i fjol.
"Orsaken till det svaga resultatet är en kombination av omställningskostnader, lägre bruttomarginal samt investeringar för att öka omsättningen", skriver Stefan Högkvist.
Han skriver vidare att bolaget i september kommer att byta affärssystem.
"Även om detta kortsiktigt kan innebära en lägre effektivitet så kommer det framöver att skapa bättre förutsättningar för utveckling och förbättring", skriver Stefan Högkvist.