Hoppa till innehållet

Annons

Fed-chef: Trump bör förlänga Yellens mandat

Donald Trump borde förnya Janet Yellens mandat som chef för Fed. Hon agerar säkert och är bra på att förklara.

Det sade Feds vicechef Stanley Fischer till CNBC på fredagen, enligt Bloomberg News.

 

Han sade att Fed definitivt skulle vilja se mer inflation, och att man kan vara säker på att Fed kommer att vara återhållsamt i vad de gör.

Han konstaterade att skattesänkningar skulle kunna öka tillväxten på kort sikt, men också påverka skuldsättningen. Han varnade också för att avreglera finanssektorn i detta läge.

Nyhetsbrevet Toppnyheter

Måndag – söndag, 1–3 utskick om dagen

I nyhetsbrevet Toppnyheter får du de absolut viktigaste och senaste näringslivsnyheterna när de händer – direkt i din inkorg. Brevet skickas 1-3 gånger om dagen, alla dagar i veckan.

Genom att skicka din e-postadress godkänner du vår behandling av dina personuppgifter.

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera