Coronakrisen och de beteendeförändringar den fört med sig i samhället har redan satt tydliga spår i försäkringsbranschen och kan också förändra en hel del på sikt, konstaterar Christina Lindenius, vd för branschorganisationen Svensk Försäkring.
”De totala skadeanmälningarna andra kvartalet i år jämfört med samma period ifjol gick ned med 11 procent. Framför allt inom motorfordons- och trafikförsäkring och även inom hushålls- och företagsförsäkring, bland annat har bostadsinbrotten halverats.”
Det finns dock även andra faktorer som kan ha påverkat under året som en ovanligt varm vinter samt frånvaron av såväl kraftiga stormar, översvämningar och skogsbränder, påpekar hon.
”Men den minskade rörligheten i samhället under pandemin har i vilket fall bidragit till nedgången i anmälda skador.”
Hur kan pandemin påverka branschen på längre sikt?
”Mycket hänger på hur konjunkturen och världsekonomin utvecklas. Får vi se en sämre BNP-tillväxt framöver kommer vi få en avmattning i premietillväxten på skadeförsäkringssidan. Detsamma gäller för livbolagen om vi får en avmattning i sysselsättning och löneutveckling.”

Vilka är annars de främsta långsiktiga utmaningarna för branschen just nu?
”Att man inom EU nu i ren regeliver och med obefogad oro skruvar åt regelverk i det här läget när man nu ser över Solvens 2-direktivet. Vi ser snarare att man ser till att regelverket mer möjliggör långsiktigt bra investeringar för försäkringsbranschen, som verkligen kan bidra till omstarten med gröna och hållbara investeringar med det stora kapital som man har.”
”En annan utmaning är om vi under en lång tid framöver får låga räntor och även får en svag tillväxt så att det blir svårt att hitta avkastning även på andra ställen. Då riskerar vi få lägre pensioner allt annat lika.”
Vi ser ju ett antal beteendeförändringar under pandemin som kan bli mer eller mindre permanenta, hur kan de komma att påverka försäkringsbranschen?
”Visst kan ökat hemarbete även på sikt innebära mindre resande vilket skulle ge färre trafikskador. Men du kan också tänka dig att fler väljer att ta egen bil istället för kollektivtrafik, och då ökar trafiken istället.”
”När det gäller cyberangrepp har de svenska försäkringsföretagen inte noterat någon ökning mot vare sig sina egna verksamheter eller mot försäkringskunderna på grund av ökat hemarbete.”