Hoppa till innehållet

Experternas dom – elchock i vinter: ”Tio gånger så höga priser”

Rekordhöga elpriser har redan slagit hårt mot elanvändarna och bidrar till den högsta inflationen på årtionden. Di har frågat fem experter om deras syn på läget och vad som kan vänta framöver – och de tecknar en mörk bild. Risken är stor att energikrisen i Europa förvärras och att en ny elchock slår till i vinter.

”Det kommer få stora ekonomiska konsekvenser för Europa, troligtvis med ransonering och en djup lågkonjunktur till följd”, säger energistrategen Arne Bergvik om ett värstascenario.

Rysslands president Vladimir Putin.
Rysslands president Vladimir Putin.Foto: TT

Läs Di Digitalt i 3 månader för endast 197 kr

ord. pris 459kr/mån

spara
1180 kr

Få tillgång till allt digitalt innehåll i 3 månader för 197 kr. Därefter tillsvidare med 30% rabatt, endast 321 kr/mån i 12 månader. Alla priser är inklusive moms.

Ta del av villkoren

Full tillgång till di.se med nyheter och analyser

Tillgång till över 1 100 aktiekurser i realtid

Dagens industri som e-tidning redan kvällen innan

Innehållet i alla Di:s appar, tjänster och nyhetsbrev

Prenumerera utan bindningstid?

Betala som

Betalsätt

Genom att klicka på ”Godkänn köp” godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News AB:s personuppgiftspolicy. Bonnier News AB ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter.

Dagens industri är en del av Bonnier News.

Innehåll från DI VärldenAnnons

Inför Di Världen: ”Använd ChatGPT för att lösa gängkriminaliteten”

Vi kan använda AI för att komma till rätta med några av vår tids stora utmaningar – som till exempel utanförskapet och den skenande gängkriminaliteten. Det menar Amer Mohammed, som är en av talarna på Di Världen.

Idag handlar debatten i samhälle och media mycket om kortsiktiga initiativ, som hårdare straff, visitationszoner och AI-kameror. 

– Många av dessa förslag har bevisats inte fungera alls, men för att plocka politiska poäng är det väldigt populärt att slänga ur sig denna typ av floskler. Om vi istället zoomar ut och tittar på utmaningen ur ett större, mer långsiktigt perspektiv, samt tittar på forskning i ämnet, är en stor anledning till att individer hamnar snett i samhället utanförskap. Av en eller flera anledningar känner man sig utanför samhället, säger Amer Mohammed, Digital Director, som är en av talarna på Di Världen.

Se hela programmet för Di Världen här 

Denna känsla av utanförskap börjar ofta väldigt tidigt, redan i skolan. Det kan finnas flera anledningar till det, menar Amer Mohammed, som till exempel att man tycker att skolan är för för jobbig eller tråkig, eller att man har svårt att hänga med och koncentrera sig.

– Detta gör att man allt mindre känner sig motiverad och blir skoltrött, vilket till slut leder till att man hamnar utanför. Kombinera det med att man bor i ett socioekonomiskt utsatt område där föräldrarna varken har tid med att hjälpa till, då de måste jobba två jobb vardera, eller har råd med en privatlärare, som ofta är lösningen för vissa andra samhällsskikt, säger Amer Mohammed och fortsätter:

– Det är här teknik som ChatGPT kommer in! I stället för att, som våra politiker verkar göra nu, stoppa huvudet i sanden och förbjuda teknik i skolan, så bör man använda tekniken för att kunna göra något man aldrig kunnat göra förr: att erbjuda en privatlärare för varje elev!

Khan Academy, världens största onlineskola, utför just nu ett test där några tusen elever får varsin privata Chatbot som agerar privatlärare. Eleven kan ställa frågor, diskutera och förstå ämnen på en nivå som inte är möjlig när man har en lärare på 25 elever.  

– Chatboten kan förstå din kompetensnivå och anpassa innehållet för dig. Om du tycker det är för lätt, då trycker den upp svårighetsgraden. Tycker du att det är svårt att hänga med? Då förklarar den lite enklare och mer visuellt. Den kan även upptäcka om du har dyslexi, ADHD eller annan diagnos baserat på din röst och dina tangentbordstryck, berättar Amer Mohammed.

Varje dag sammanställs en rapport av varje Chatbot till läraren, som kan se en total sammanställning på varje elev, vilken nivå eleven är på samt förslag på nästa steg, som sen läraren godkänner.  

– Tänk på vad detta skulle göra med samhället långsiktigt! Färre barn och ungdomar hamnar utanför, färre som väljer fel väg, fler som upptäcker det fina med att förstå sin omvärld! Sverige, som ett av världens bästa länder, har som skyldighet att skapa denna typ av upplevelser. Vem ska annars göra det, om inte vi som har alla förutsättningar i världen, avslutar Amer Mohammed.

Läs mer om Di Världen här 

Om Di Världen 2024 – fokus USA
Under Di världen 2024 samlas de mest framstående experterna, företagsledarna och analytikerna för att under en heldag fördjupa sig i aktuella ämnen, trendspaningar och morgondagens utmaningar. Några aktuella frågor som kommer att tas upp:

* USA – återuppbyggnad av ett splittrat land, klimatmål och framtidshopp men på vems bekostnad?

* Handelskrig, deglobalisering och återetablering – vilka konsekvenser kommer vi att se de närmaste åren?

* Exponentiell teknologiutveckling – hur löser vi de tekniska, juridiska och etiska utmaningarna? Vad behöver du och ditt företag för att kunna navigera och fatta grundade beslut när du befinner dig i stormens öga?

* Klimatanpassning, klimaträttvisa och hur teknologin kan förflytta den gröna revolutionen

* Och självklart True or false med The Economist

Mer från DI Världen

Artikeln är producerad av Brand Studio i samarbete med DI Världen och ej en artikel av Dagens industri

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill du bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera