Hoppa till innehållet

Annons

E-handeln i Sverige väntas växa 14 procent i år

Tillväxten inom den svenska e-handeln väntas landa på 14 procent i år, enligt Ehandel.se Analytics.

Prognosen släpps i det månatliga analysbrevet och inför det viktigaste e-handelskvartalet, det fjärde med innehåll av bland annat Singles Day, Black Friday och julen.

Samtidigt konstateras det att intäkterna under det tredje kvartalet var upp 16 procent, efter att ha fått fart i september. Antalet order och besök var upp 13 procent respektive 19 procent för samma kvartal.

Nyhetsbrevet Toppnyheter

Måndag – söndag, 1–3 utskick om dagen

I nyhetsbrevet Toppnyheter får du de absolut viktigaste och senaste näringslivsnyheterna när de händer – direkt i din inkorg. Brevet skickas 1-3 gånger om dagen, alla dagar i veckan.

Genom att skicka din e-postadress godkänner du vår behandling av dina personuppgifter.

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill du bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera