Di Gasell kammade hem storvinsten under galan Gyllene Hjulet i kategorin ”Årets B2B”, en tävling som anordnas av branschorganisationen Ses, Sponsrings- och Eventsverige.
”Priset betyder oerhört mycket för alla som jobbar med Di Gasell, det är ett kvitto på att vi verkligen skapade något unikt under tuffa tider. Att segra genom kreativa idéer och innovation tillsammans med ett team som vågar satsa är den absolut härligaste känslan”, säger Rebecka Forsman, affärsområdeschef för Di Gasell.
Efter den digitala, coronaanpassade prisutdelningen för Di Gasell under 2020, gjorde den fysiska Gasellturnén med nio Gasellfester runt om i landet comeback hösten 2021. Gasellföretagarna bjöds på ett helt nytt och överraskande koncept under en kväll med galamiddag, prisutdelningar och gästtalare.
”Vi tog ett helt nytt grepp om eventupplevelsen efter år präglade av pandemi och distans. Vi skalade ned en annars traditionell, stor scenlösning med sittande publik på rad, till en liten scen med sittande middagar och stort fokus på borden.”
På borden projicerades allt rörligt material, som filmer och grafer, och deltagarna vid bordet var själva en stor del av upplevelsen.
”Samtalen mellan deltagarna blev tätt sammanflätade med de digitala innovationerna som pandemin tvingat oss in i. Vi suddade ut gränserna mellan fysisk och digital upplevelse”, säger Rebecka Forsman.
Den traditionsenliga avslutningsfesten på Konserthuset i Stockholm flyttades till Blå hallen i Stockholms Stadshus, känd för sina grandiosa Nobelfester.
”Vår ambition var att skapa en nytänkande upplevelse som också kunde spegla den enorma digitala utvecklingen som pandemin inneburit för hela samhället. Vi levde ju fortfarande i rådande pandemi, vilket gjorde att vi inte heller kunde gå tillbaka till ett koncept som vi haft tidigare med stort mingel och jättestor publik.”
Nu är arbetet med höstens Gasell-turné är i full gång.
”Vi kommer att lansera tre olika eventkoncept i höst. Det är upplevelser som passar för intimare publik i våra mindre städer, storskaligare upplevelser för den större publiken i storstäderna och en magisk upplevelse under den avslutande finalgalan i Stockholms stadshus.”