Hoppa till innehållet

Annons

Clinton: Mucka inte gräl med Kim Jong-Un

Hillary Clinton, tidigare presidentkandidat i USA, säger att "överlägsna" hot om att starta krig på Koreahalvön är "farliga och kortsiktiga".

"Det finns ingen anledning för oss att vara krigiska och aggressiva", sade hon vid en tillställning i Sydkoreas huvudstad Seoul där hon förespråkade diplomati och ökad press på Nordkorea.

Spänningarna har ökat efter Nordkoreas vapentester, och en rad allt mer krigiska uttalanden från USA:s president Donald Trump och Nordkoreas ledare Kim Jong-Un.

"Att mucka gräl med Kim Jong-Un får honom att le", säger Clinton, men nämnde inte Trump vid namn.

Den tidigare utrikesministern säger att USA:s allierade mer och mer har uttryckt oro över USA:s pålitlighet.

Nyhetsbrevet Toppnyheter

Måndag – söndag, 1–3 utskick om dagen

I nyhetsbrevet Toppnyheter får du de absolut viktigaste och senaste näringslivsnyheterna när de händer – direkt i din inkorg. Brevet skickas 1-3 gånger om dagen, alla dagar i veckan.

Genom att skicka din e-postadress godkänner du vår behandling av dina personuppgifter.

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera