Björn Sprängare har en lång karriär i näringslivet bakom sig, på meritlistan står bland annat ordförande i LKAB, vd-jobb på Modo och Trygg-Hansa och ståthållare.
I och utanför jobbet har han varit en flitig bastubadare. När Di når honom på gården i Västernorrland håller han just på och eldar på sina finska bastuugn.
”Det är så nära man kan komma en rökbastu”, säger han.
Men att vara nära räcker inte, på gården bygger han just nu en riktig rökbastu utifrån en förlaga som står i finska Lappland.
”Jag har drömt om att bygga en sådan i 30 år och nu gör jag det. Det är den femte bastun jag bygger”, säger Björn Sprängare.
I en rökbastu värms en stenhög upp av röken som går upp under taket och ut genom ett hål i väggen. Rökbastun eldas i flera timmar, hela rummet blir då varmt och stenhögen het, därefter vädras röken ut.
”Då får man en mycket angenäm och lagom temperatur. Jag tycker man ska het ånga, men inte över 100 grader i rummet”, säger Björn Sprängare som föredrar 65-70 grader i sina bastur.
Han har nämligen flera stycken, precis som Svenska Bastuakademiens ordförande Sven-Erik Bucht. Den förre landsbygdsministern har fyra bastur hemma på gården.
Björn Sprängare är tillsammans med bland andra artisten Arja Saijonmaa och prästen Lennart Koskinen hedersmedlem i Bastuakademien.
Har du använt bastun i jobbet?
”Man gör inte affärer i bastun, badandet är ett sätt skapa en förtroendefull atmosfär och det är avstressande att basta. Det går ju inte att läsa ett avtal, utan man sitter och pratar och lär känna varandra”, säger Björn Sprängare och fortsätter:
”Det är inte i själva bastun man gör affärer, det är efteråt när man svalkar sig med en dusch och en pilsner som det händer.”