Stockholmsbörsen tappade successivt sedan handeln inleddes på torsdagen. Ledande börser i Europa tappade också mark men där kontinentaleuropeiska banker steg på en markant ränteuppgång i USA under onsdagen. Tioårsräntan i USA nådde över 3,20 procent, den högsta på sju år. Oljepriset rusade vidare och Brentoljan nådde strax över 86 dollar per fat.
I Stockholm tappade merparten av OMXS30-bolagen med några få undantag. Ericsson noterades upp med 0,4 procent och Assa Abloy ASSA B +3,66% Dagens utveckling steg med blygsamma 0,2 procent. I övrigt var det nedgångar. Autoliv sjönk mest med 1,8 procent, följt av Swedbank SWED A +0,43% Dagens utveckling .
Nordiska banker stod alltjämt i fokus på penningtvättoro i Baltikum. Uppgifter om att amerikanska myndigheter för en dialog med Danske Bank avseende Estland bidrog till en mer dämpad utveckling i banksektorn. Både Swedbank och SEB SEB A +0,69% Dagens utveckling har dock framhållit att de har vidtagit åtgärder mot penningtvätt.
Det bar därmed även utför på torsdagen för de svenska bankerna. Swedbank, som föll kraftigt under onsdagen, steg initialt, men tappade sedan för att noteras ned 1,7 procent. SHB och Nordea sjönk med 1,2 respektive 1,4 procent. SEB klarade sig bäst med en nedgång på 0,4 procent.
Investmentbanken JP Morgan anser att Swedbank-aktien är rimligt värderad med tanke på de risker som finns kopplade till bankens verksamhet i Baltikum där det i Estland, åtminstone hos Danske Bank, har förekommit penningtvätt. Det framgår av den analys där JP Morgan sänkt sin rekommendation för Swedbank till neutral från övervikt och justerar ned riktkursen från 240 till 210 kronor.
Ett rejält ras stod klädbolaget MQ för. Aktien tappade kraftigt vid öppning för att sedan återhämta sig för att handlas ned 14 procent. Rapporten för det fjärde kvartalet i det brutna räkenskapsåret var svagare än de siffror bolaget kom ut med i samband med en tidigare vinstvarning i augusti. Bolaget gjorde en förlust på 8 miljoner kronor i rörelseresultatet där det var väntat en vinst på 2 miljoner kronor. Omsättningen i jämföra butiker minskade med 6,2 procent. MQ väljer även att inte ge någon utdelning till sina aktieägare. En varm sommar har påverkat försäljningen negativt vilket lett till en högre realisationsgrad skriver bolagets nye vd Ingvar Larsson i rapporten.
Branschkollegan KappAhl var ned med drygt 4 procent. H&M sjönk med 0,6 procent.
Bland vinnarna fanns Neurovive. Bioteknikbolaget steg med 7,6 procent på uppgifter om framgångsrika studier av patienter med svår traumatisk hjärnskada.
Även bioteknikbolaget Medivir steg på positiva studier med sitt kombinationsprojekt birinapant inom svårbehandlad cancer med Mercks PD-1-hämmare Keytruda. Både säkerhet och effekt har visats i interimsdata i en fas 1/2-studie. Aktien var upp nära 2 procent.
Avanza steg med 4,8 procent. Höjd riktkurs och upprepad köprekommendation av DNB gav stöd.
Spelbolaget Cherry steg med 3,3 procent. Cherrys spelutvecklingsbolag Yggdrasil Gaming har tecknat avtal om att leverera sina kasinospel till speljätten ATG.
Medicinteknikbolaget Irras sjönk med 3,5 procent. CE-märkning för EU med Irraflow-katetern dröjer och väntas vara avslutad vid årsskiftet.
Samhällsbyggnadsbolaget SBB SBB B +14,06% Dagens utveckling har lagt ett bud på preferensaktierna i fastighetsbolaget Karlsbergsvägen 77 som steg med över 60 procent.
SBB pekar på att Karlbergsvägen 77 är i behov av att finna annat användningsområde än utveckling av bostäder och SBB har identifierat Karlbergsvägen 77 som en fastighet med potential att bedriva skolverksamhet i.