Hoppa till innehållet

Annons

Stabil dollar trots börsfall

Foto:MARTIN MEISSNER

USA-räntorna sjönk svagt efter vår stängning på torsdagen och har därefter handlats sidledes efter en kraftig nedgång på Wall Street ledd av de teknikaktier som lyft börserna de senaste månaderna. USA-terminerna pekar också nedåt vilket tyder på att USA-börserna kan fortsätta ned en andra dag. Dollarindex är dock relativt stabilt och fokus på fredagen är eftermiddagens amerikanska sysselsättningsrapport.

Nyhetsbrevet Toppnyheter

Måndag – söndag, 1–3 utskick om dagen

I nyhetsbrevet Toppnyheter får du de absolut viktigaste och senaste näringslivsnyheterna när de händer – direkt i din inkorg. Brevet skickas 1-3 gånger om dagen, alla dagar i veckan.

Genom att skicka din e-postadress godkänner du vår behandling av dina personuppgifter.

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera