Nya spellagen
Regeringen presenterar nya ”coronaåtgärder” för spelmarknaden i dag
Under torsdagsmorgonen kommer regeringen att hålla en pressträff om åtgärder på spelmarknaden med anledning av coronaviruset.
Under torsdagsmorgonen kommer regeringen att hålla en pressträff om åtgärder på spelmarknaden med anledning av coronaviruset.
Regeringen la på torsdagen fram ett förslag som innebär att maxinsättningen på ett spelkonto blir 5.000 kronor per vecka. En motsvarande förlustgräns införs i spelautomaterna. Dessutom vidtas åtgärder för att stänga ute aktörer som tillhandahåller olagligt spel.
Artikeln är en del av vårt låsta innehåll.
Logga in som prenumerant för att fortsätta läsa.
ord. pris 429kr/mån
Få tillgång till allt digitalt innehåll i 3 månader för 197 kr. Därefter tillsvidare med 25% rabatt, endast 322 kr/mån i 12 månader. Alla priser är inklusive moms.
Full tillgång till di.se med nyheter och analyser
Tillgång till över 1 100 aktiekurser i realtid
Dagens industri som e-tidning redan kvällen innan
Innehållet i alla Di:s appar, tjänster och nyhetsbrev
Genom att klicka på ”Godkänn köp” godkänner jag Dagens industri AB:s prenumerationsvillkor och bekräftar att jag tagit del av Dagens industris AB:s personuppgiftspolicy.