På tisdagen åtalade kammaråklagare Anna Stråth 30 personer, med koppling till kriminella gäng i Stockholm, som Vårbynätverket och Shottaz. Det rör sig om mordförsök, sprängningar, kidnappning och grovt narkotikabrott. En av de åtalade är rapparen Yasin Mahamoud som utsågs till Årets artist på P3-guldgalan den gångna helgen.
Det är en stor händelse. Normalt är sådana här fall notoriskt svåra eftersom många personer på olika nivåer är involverade, ingen vill vittna och det är svårt att säkra bevis. Om man ska tro inrikesminister Mikael Damberg är det Sveriges införande av hemlig dataavläsning (HDA) för ett år sedan som ligger bakom att ett åtal kom till stånd. Men det stämmer inte.
De svenska lagarna räcker fortfarande inte till för att komma åt de kriminella gängen. Det är exempelvis inte tillåtet för den svenska polisen att läsa av en kommunikationstjänst i realtid och ta del av alla användares interaktioner, vilket var centralt för tisdagens åtal. Detta påpekade åklagaren Daniel Larsson i en debattartikel i Expressen (23/3) under rubriken ”Regeringens bluff om gängframgångarna”. Dessutom kommer polisen fortfarande inte åt information som är lagrad i molntjänster.
Istället är det den franska polisen och Interpol som ligger bakom att svensk polis kommit åt gängen. Det berättade DN i lördags (20/3). De senaste åren har allt fler kriminella gäng börjat köpa tjänster av det hittills anonyma holländska bolaget Encrochat, som tillhandahåller telefoner och avancerad kryptering av kommunikationen.
Europol i Haag har lett en hemlig operation för att hacka Encrochats servrar, som står i Frankrike. Ett fåtal länder har ingått, och Sverige fick vara med enkom för att vi var så hårt utsatta för tung kriminalitet. Fransk domstol godkände att operationen övervakade tusentals personer som ingick i kommunikationen. De lyckades, och svensk polis fick ta del av informationen.
Detta hade inte kunnat ske i Sverige med nuvarande lagstiftning. Och med tanke på att det tog fem år att få den otillräckliga HDA på plats bör Mikael Damberg och justitieminister Morgan Johansson böja nacken ödmjukt. Det räcker inte med fler ungdomsgårdar. Om svensk polis ska ha en chans mot de dödliga kriminella gängen måste de ha rätt verktyg.