Bangkok i Thailand är den stad som enligt rapporten bakom rankningen kommer att drabbas mycket hårt av klimatförändringar under perioden fram till år 2050. Höjda vattennivåer är enligt rapporten det allvarligaste hotet mot staden.
På andra och tredje plats i rankningen placerar sig Ho Chi Minh-staden i Vietnam respektive Amsterdam i Nederländerna.
En annan stad som anses ha höga klimatrisker är Kenyas huvudstad Nairobi vars temperaturer väntas öka med 2,31 grader Celsius till år 2050. Nairobi kommer enligt rapporten att ha ett helt nytt klimat och gå från ett tempererat klimat med varma somrar till ett tropiskt fuktigt klimat med höga temperaturer året runt.
En viktig klimatrisk som pekas ut i rankningen är torka och vattenbrist. Här är det Melbourne i Australien som anses bli hårdast drabbat de kommande 30 åren.
Rankningen har tagits fram av företaget Nestpick som är en digital plattform för lägenhetsuthyrning. I en kommentar skriver företaget att rankningen är gjord för att hjälpa plattformens användare att fatta välgrundade beslut när de väljer bostad.