Helsingborgsbolaget Dark Matter sattes i början av februari i konkurs. Nu letar konkursförvaltaren efter en köpare av bolagets mjukvara. Det rapporterar Rapidus.
Viktor Mölne
Text
Dark Matters app Pen Chat gör det möjligt för personer utan internetuppkoppling att chatta och ringa gratisFoto:Dark Matter
Mjukvarubolaget Dark Matter grundades 2015 och tog fram appen och kommunikationsverktyget Pen. Sedan starten har bolaget tagit in drygt 20 miljoner kronor från bland annat Spintop Ventures och Almi Invest Syd.
Trots att bolaget hade omkring 1,4 miljoner användare var dock intäkterna små och bolaget har nu förklarats i konkurs, skriver Rapidus.
”Det är vemodigt. Och olyckligt, eftersom användarbasen växte med 17–19 procent per månad”, säger Ian Vernon, grundare och vd för Dark Matter till Rapidus.
Enligt Ian Vernon uppstod det ett glapp mellan att stänga en ny investeringsrunda och de likvida medel som fanns i bolaget vilket fick finansiärerna att komma fram till att det var försent.
Konkursförvaltaren Peter Törnwall försöker nu hitta en köpare av mjukvaran medan appen hålls igång med en minskad kapacitet.
”Ska man ha bra avyttringsmöjligheter ska man hålla appen igång. Det kostar pengar, pengar som jag inte har. Jag ska hitta intressenter så fort det över huvud taget går”, säger Peter Thörnwall till Rapidus.
Viktor Mölne
Innehåll från ZeptagramAnnons
Investera i världshits på Zeptagram
Zeptagram har ingått ett samarbete med två låtskrivande producenter, Andre Lindal och Anthony Preston. Låtskrivarna har några imponerande namn i sin repertoar som Justin Bieber, Britney Spears, Paris Hilton och Jennifer Lopez. Snart kan man investera i hits via Zeptagram.
Rättigheterna till några världskända hits kommer att bli tillgängliga för investering till allmänheten. Låtar som framförs av några av de största artisterna, Britney Spears, Jennifer Lopez och Justin Bieber för att nämna några. Via samarbetet med låtskrivarna som har arbetat med superstjärnor kan Zeptagrams användare se fram emot intressanta investeringsmöjligheter under våren då låtarna kommer att läggas upp i omgångar.
– Vi är väldigt glada att få jobba med så duktiga kreatörer och upphovsmän. Vi ser fram emot ett fortsatt samarbete med Andre och Anthony, säger Christina Löwenström, VD på Zeptagram.
Göteborgsbolaget har byggt upp ett ekosystem för handel med musikrättigheter och insamling av royalties. När man köper musikrättigheter på bolagets musikmarknadsplats, köper man en andel av kommande royaltyutbetalningar. Med Zeptagram kan musikrättigheter ägas av många olika ägare som kan välja storleken på sin investering. Möjligheten att investera i musik, som tidigare har varit exklusiv till slutna kretsar görs nu tillgänglig via Zeptagram.
Zeptagram har även lanserat en svensk handelsplats för NFTs där man kan investera i men även skapa egna NFTs. Just nu finns fotografier från Freddie Mercurys sista turné med rockbandet Queen till försäljning på plattformen.
Bolaget har rönt stort intresse bland allmänheten i samband med sin pre-IPO förra våren. Zeptagram fick närmare 400 nya aktieägare och förbereder sig nu för en listning av aktien till våren.
Redan nu kan man handla med bolagets kryptovaluta Zeptacoin som listades förra hösten på kryptovalutabörsen BitMart. Sedan dess har den listats även Bittrex och LBank. När fler personer börjar använda Zeptacoin för köp av musikrättigheter väntas efterfrågan på Zeptacoin stiga.