Finansinspektionen och Konsumentverket vill utreda förutsättningarna för ett nationellt skuldregister då det anses behövas fler verktyg för att kunna motverka att konsumenter får betalningsproblem på grund av konsumtionslån. Det framgår av ett pressmeddelande.
Myndigheterna ser en oroande utveckling på lånemarknaden och vill att regeringen snabbt ska få en utredning på plats.
”Ett nationellt skuldregister skulle leda till bättre kreditprövningar, många konsumenter får lån trots att de med kostnaden för lånet inte har tillräckligt mycket pengar kvar för att betala boende och levnadsomkostnader”, säger FI:s biträdande generaldirektör Susanna Grufman.
Ett problem som framhålls är ökad e-handel med möjlighet att enkelt skjuta på betalningar, vilket särskilt tros drabba unga och personer med låg inkomst.
Finansmarknadsminister Åsa Lindhagen har i en tidigare intervju med Di Digital lyft problematiken med konsumtionslånens växande skuldberg.
”Vi vet att konsumtionslån har vuxit snabbt de senaste åren. Det får stora konsekvenser och kan bland annat leda till överskuldsättnig. Särskilt utsatta är unga och låginkomsttagare som kan få svårt att betala tillbaka. Små lån leder också till betalningsproblem i större utsträckning än stora lån”, sade hon då till Di Digital.
Även Sebastian Siemiatkowski, vd på betalbolaget Klarna, har varnat för de ökande skulderna – men då de via blancolån.
”Färre personer är i dag skuldsatta hos Kronofogden än för tio år sedan. Trots det är de samlade skulderna större: skulderna är färre men värre. Vi befinner oss i en ytterst oroväckande ”blancobubbla”, där blancolån samlas på hög och amorteringstiderna förlängs”, skrev han på DN Debatt i september.
Han föreslår även införandet av ett statligt skuldregister, en fråga som sedan tidigare diskuterats politiskt.