Annons
Arjo ökar omsättning men minskar rörelseresultat under tredje kvartalet
Medicinteknikbolaget Arjo redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Det justerade ebitda-resultatet var lägre än väntat.

Omsättningen steg 12,1 procent till 2 519 miljoner kronor (2 247). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 2 503.

Justerat ebitda-resultat uppgick till 420 miljoner kronor (524), väntat 466, med en justerad ebitda-marginal på 16,7 procent (23,3).

Rörelseresultatet blev 140 miljoner kronor (276). Rörelsemarginalen var 5,6 procent (12,3).

Justerat rörelseresultat uppgick till 147 miljoner kronor (280), med en justerad rörelsemarginal på 5,8 procent (12,5).

Resultatet före skatt var 115 miljoner kronor (252).

Resultatet efter skatt blev 86 miljoner kronor (189).

Resultat per aktie hamnade på 0,32 kronor (0,69).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 280 miljoner kronor (390).

För 2022 väntar sig Arjo att den organiska omsättningstillväxten blir 0 procent.

Arjo, MkrQ3-2022KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2021Förändring
Nettoomsättning2 5192 5030,6%2 24712,1%
EBITDA, justerat420466-9,9%524-19,8%
EBITDA-marginal, justerad16,7%18,6%23,3%
Rörelseresultat140276-49,3%
Rörelsemarginal5,6%12,3%
Rörelseresultat, justerat147280-47,5%
Rörelsemarginal, justerad5,8%12,5%
Resultat före skatt115252-54,4%
Nettoresultat86189-54,5%
Resultat per aktie, kronor0,320,69-53,6%
Kassaflöde från löpande verksamhet280390-28,2%
Konsensusdata från Factset
Source: FinWire News
Tillbaka

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1090kr
Prenumerera