Annons
Cellavision ökar omsättning men minskar nettoresultatet
Blodanalysbolaget Cellavision redovisar ökande omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan. Nettovinsten minskade under perioden.

Omsättningen steg 6,8 procent till 141 miljoner kronor (132). Den organiska försäljningstillväxten var -3 procent (52).

"Under kvartalet har flera omvärldsfaktorer påverkat det finansiella resultatet negativt. Säsongsvariationer i efterfrågan i kombination med högre omkostnader till följd av höga aktivitetsnivåer och en stigande inflation på material har satt press på våra marginaler", säger vd och koncernchef Simon Østergaard.

"För att minska marginalpåverkan, arbetar vi aktivt med vår leveranssituation och ser över försäljningspriserna för det kommande året".

Ebitda-resultatet blev 29 miljoner kronor (42), med en ebitda-marginal på 20,6 procent (31,8).

Resultatet före skatt var 13 miljoner kronor (33).

Resultatet efter skatt blev 10,4 miljoner kronor (26,1), en minskning med 60,2 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,44 kronor (1,09), vilket innebär en minskning med 59,6 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 31 miljoner kronor (49).

Østergaard skriver i sina kommentarer att utbyggnaden av produktionskapaciteten i Bordeaux går framåt som planerat.

Cellavision, MkrQ3-2022Q3-2021Förändring
Nettoomsättning1411326,8%
Organisk försäljningstillväxt, procent-352
EBITDA2942-31,0%
EBITDA-marginal20,6%31,8%
Resultat före skatt1333-60,6%
Nettoresultat10,426,1-60,2%
Resultat per aktie, kronor0,441,09-59,6%
Kassaflöde från löpande verksamhet3149-36,7%
Source: FinWire News
Tillbaka

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1090kr
Prenumerera