(Tillägg: från fjärde stycket)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Satellitbolaget Ovzon redovisar en nettoomsättning på 33,6 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2020 (65,3).
Rörelseresultatet uppgick till -19,3 miljoner (13,7).
"Bolaget bedömer att omsättningen för 2021 blir högre än för 2020. Med Ovzon 3, som tas i drift 2022, räknar bolaget med att kunna öka omsättningen ytterligare", skriver bolaget som omsatte totalt 160 miljoner under 2020 (232).
"Ovzon har under året, och särskilt under andra halvåret, flyttat fram våra positioner. Under det fjärde kvartalet har vi slutit flera viktiga avtal med befintliga och nya kunder, genomfört produkt- och tjänstelanseringar samt startat nya samarbeten med partners som kommer stärka vår säljkapacitet ytterligare", skriver avgående vd Magnus René.
Enligt rapporten har Ovzon idag en orderbok, inklusive kontrakt rörande Ovzon 3, om totalt cirka 70 miljoner dollar.
"Omvärldsfaktorerna gör att vi inte förväntar oss att all tillgänglig kapacitet kommer att säljas under inledningen av 2021. Vi bedömer dock att marknaden för satellitkommunikationstjänster som kräver hög mobilitet och prestanda kommer att utvecklas positivt".