STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De ledande börserna i New York såg ut att gå mot en positiv handelsstart på tisdagen efter att ha vänt ned föregående dag. Rapportperioden fortsatte med siffror från bland annat IBM och Halliburton.
Klockan 14.45 hade terminen för Dow Jones industriindex stigit 0,6 procent och terminen för S&P 500 var upp 0,8 procent. Nasdaq 100-terminen steg 0,9 procent.
På måndagen föll S&P 500 0,8 procent efter att ha inlett i positivt territorium. SEB hänvisade nedgången till medieuppgifter om att Apple planerar dra ned rekryteringstakten.
"Det är för tidigt att slå fast om de senaste dagarnas börsåterhämtning därmed är över – signalerna om den amerikanska tillväxten fortsätter att vara blandade. Ett rejält fall för USA:s husbyggarindex igår (NAHB föll till 55 från 65, konsensus 65) var dock en varningssignal om att byggandet är på väg att snabbt kylas av", skrev SEB i ett morgonbrev.
Bland enskilda aktier föll IT-konglomeratet IBM 5,7 procent inför öppning. Resultatet i det gångna kvartalet var bättre än väntat, men prognosen för det fria kassaflödet skruvades ned. Vd Arvind Krishna sade i en intervju med Barron's att sänkningen är en konsekvens av den stoppade verksamheten i Ryssland, inflation och valutakurseffekter.
Läkemedlet Johnson & Johnsons rapport var något bättre än väntat för både omsättning och resultat. Däremot sänktes guidningen till följd av den starka dollarn. Aktien gick upp 1,2 procent i förhandeln.
Fortsatt bland rapportbolagen steg oljebolaget Halliburton 2,2 procent. Stigande priser bidrog till att vinsten ökade 41 procent jämfört med föregående och överträffade analytikernas förväntningar.
Nättaxitjänsten Didi steg drygt 16 procent. Uppgången kom trots uppgifter i Wall Street Journal om att elbilsbolaget kommer bötfällas över 1 miljard dollar av kinesiska myndigheter på grund av datasäkerhetsbrott.
Biografkedjan Cinemark steg 4,5 procent efter att Morgan Stanley höjt aktien till köp. Investmentbanken menar att kundernas återkomst till biografer inte är reflekterad i aktiekursen.
Efter tisdagens börsstängning rapporterar Netflix. I förhandeln steg aktien 1,4 procent.
Bostadsbyggandet i USA sjönk 2,0 procent i juni, jämfört med månaden före, till en säsongsjusterad årstakt 1,559 miljoner bostäder. Analytiker hade räknat med att byggstartstakten skulle ha varit 1,585 miljoner enheter under månaden, enligt Trading Economics konsensusprognos.
Noteringar vid 14:45-tiden
(jämfört med nivån vid USA-stängning förgående handelsdag)
Terminen för DJIA +0,59%
Terminen för S&P 500 +0,78%
Terminen för Nasdaq 100 +0,85%
2-åriga USA-räntan -0,0040 till 3,1746%
10-åriga USA-räntan +0,0168 till 3,0023%
Olja, US WTI -2,58% till 99:95 dollar/fat
Olja, Brent -1,77% till 104:39 dollar/fat
EUR/USD +0,0084 till 1:0227
KÄLLA: Infront.