Den tvååriga statsobligationen handlas på 0,54 procent, 5 punkter ned från den tidiga svenska stängningen på onsdagen, medan tioåringen är 2 punkter ned till 2,21 procent.
Detaljhandeln i USA var svagare än väntat i april och såväl importpriser som PPI har kommit in under prognos de senaste dagarna. Nyanmälda arbetslösa sjönk dock oväntat.
USA har sålt statsobligationer under veckan.
En emission av 30-åriga obligationer på torsdagen fick av primary dealers betyget tre på en femgradig skala.
"Folk har sett en del värde här, och de kan komma att tänka om vad gäller Feds möjlighet att börja strama åt. Vi ser inte den V-formade återhämtning i ekonomiska data som många hade väntat sig", sa Christoph Sullivan på United Nations Federal Credit Union till Bloomberg News.
Emissionen av en tioåring på onsdagen fick en "femma". Räntan blev 2,237 procent mot väntade 2,268 procent i Bloomberg News prognosenkät. Täckningskvoten landade på 2,72, jämfört med snittet på 2,66 vid de senaste tio emissionerna. Indirekta budgivare, som inkluderar utländska centralbanker, stod för 60,2 procent av köpen.
På fredagens agenda står industriproduktion i april, som väntas ha varit oförändrad från månaden före. Empire Manufacturing index väntas ha stigit till 5,00 från -1,19 medan Michigan-index (hushållens förtroende) antas ligga still i maj.
Japanska räntor har sjunkit på fredagen. Tyska räntor steg i den sena handeln på onsdagen men sjönk tillbaka något under torsdagen.
På valutamarknaden har dollarn tappat till 119,40 mot yenen och 1,141 mot euron, jämfört med noteringarna på onsdagen. Den svenska kronan har sammantaget stärkts 5 öre mot dollarn men tappat 9 öre mot euron.
Dollarförsvagningen kom huvudsakligen efter detaljhandelsdatan i onsdags och dollarn har därefter visat relativt små nettorörelser.
"Den blandade statistiken har fått folk att tveka om en Fed-höjning eller i alla fall senarelägga den. Att tyska statsobligationer säljs av mer än amerikanska statspapper ger också visst stöd till euro/dollar, och dämpar en ytterligare dollarförstärkning", sa Emma Lawson på National Australia Bank till Bloomberg News.
Förhandlingarna mellan Grekland, euroländerna och IMF fortsätter under fredagen. Grekland uppges vara redo att gå vidare med privatiseringen av hamnen i Pireaus.
Den grekiske talesmannen Gabriel Sakellaridis sade på torsdagen att ett avtal måste inkludera frågan om Greklands likviditet. Finansminister Yanis Varoufakis sade att regeringen är överens med långivarna om behovet att reformera landets system för socialförsäkringar som inte är uthålligt nu, och att de måste kompromissa. Ett avtal måste vara förenligt med en uthållig skuldnivå och leda till ekonomisk återhämtning.
"Grekland kommer att sjunka utan reformer. Vårt mål med avtalet är att det ska leda till en exit från krisen så vi sedan kan komma tillbaka. Det främsta för oss är att avtalet tar oss ifrån besparingsfällan", sa han enligt Bloomberg News.
Italiens finansminister Pier Carlo Padoan sade att en grekisk exit från euroområdet inte skulle lösa landets problem och visa att euroområdet inte är "irreversibelt". Han sade att Grekland skulle ta mest skada av en exit, medan det för euroområdet snarare skulle ge långsiktiga än kortsiktiga konsekvenser.