Tyska räntor sjunker 1-2 punkter, medan italienska och spanska räntor är ned 5-7 punkter. Den portugisiska tioåriga statsobligationen handlas på 1,99 procent, och sjönk därmed till under 2 procent för första gången.
I nästa vecka inleder ECB sina tillgångsköp om 60 miljarder euro i månaden.
"Med de grekiska rubrikerna borta för tillfället så fortsätter fokus på QE att stötta de perifera spreadarna. Vi ser i dag nya lägstanivåer i Europa. Det ser ut som om alla vill vara redo för ECB nästa vecka", sade Jose Miguel Rodriquez på Banco Bilbao till Bloomberg News.
Antalet arbetslösa i Tyskland sjönk mer än väntat men det räckte inte för att dra ned arbetslöshetsnivån. EMU:s barometerindikator steg något mer än väntat i februari, till sjumånadershögsta. Framförallt konsumenternas förtroende förbättrades.
Penningmängden i euroområdet steg 4,1 procent i årstakt i januari, den högsta nivån sedan april 2009 och nu närmare ECB:s "mål" på 4,5 procent, den ena pelaren av ECB:s till viss del bortglömda "tvåpelarstrategi".
ECB-chefen Mario Draghi sade i Europaparlamentet på onsdagskvällen att vissa positiva effekter redan syns från ECB:s beslut om kvantitativa lättnader.
Han sade att finansieringsförhållandena i både penning- och obligationsmarknader har lättat ytterligare inom euroområdet och att låneräntorna för både hushåll och företag därmed har sjunkit avsevärt.
USA-räntorna har fortsatt ned, med den tioåriga statsobligationen på 1,95 procent, 3 punkter ned från svensk stängning på onsdagen.
Under eftermiddaten riktas fokus i första hand mot USA och januari-KPI, som väntas visa en negativ inflation för första gången sedan 2009.
På valutamarknaden har euron återhämtat sig under förmiddagen till 1:136 mot dollarn, relativt nära nivån vid svensk stängning på onsdagen. Yenen har stärkts mot såväl dollarn som euron under förmiddagen.
Svenska räntor handlas 3-4 punkter ned, medan kronan stärkts 4 öre mot dollarn och 4 öre mot euron.
Räntorna fortsatte ned efter Riksbankens erbjudande om köp av femåriga statsobligationer för 3 miljarder kronor, som övertecknades tre gånger. Snitträntan blev 0,098 procent, det vill säga något under marknadspriset på torsdagen. Obligationsköpen, som totalt ska uppgå till 10 miljarder kronor, fortsätter nästa vecka.
Handelsbalansen visade ett överskott på 3,5 miljarder kronor i januari, enligt SCB, något lägre än väntade 3,8 miljarder kronor. Såväl export- som importvärdet sjönk 3 procent i årstakt. Antalet vardagar i januari var dock en mindre jämfört med i januari 2014.
Swedbank skrev i en kommentar att utfallet, trots kalenderkorrigeringen, var en besvikelse. För helåret 2014 uppgick handelsöverskottet till nedreviderade 12,3 miljarder kronor.
"Detta understryker divergensen i den svenska ekonomin med stark inhemsk efterfrågan och svag exportutveckling. Nedrevideringarna innebär en risk för lägre BNP än väntat för 2014 i morgon", skrev Swedbank.
BNP-utvecklingen fjärde kvartalet publiceras på fredagen, och där väntas en BNP-ökning på 0,5 procent från föregående kvartal enligt SME Direkts enkät.
Utlåningstakten till hushållen, som inte längre är i fokus för Riksbanken som i stället hänvisar till andra myndigheters åtgärder, steg till 6,1 procent i januari från 6,0 procent i december. Detta alltså före Riksbankens nya lättnader. Nyutlåningsräntorna för hushållen sjönk.
Trycket mot den danska kronan uppges ha lättat, och den handlas nu på 7:468 mot euron.
På onsdagen uppgav bland annat pensionsfonden PFA att de låga räntorna minskat attraktionskraften i krondenominerade värdepapper, och en del hedgefonder uppges ha släppt sina kronpositioner. Centralbanken har i flera steg sänkt depositräntan till -0,75 procent, samtidigt som de köpt utländsk valuta i stor omfattning för att försvaga den danska kronan. Enligt Nordea har dessa valutaköp minskat betydligt på senare tid.
Nykredit konstaterade att det till synes lyckade försvaret av peggen öppnar för räntehöjningar från den danska centralbanken inom en sexveckorsperiod.
"Uppenbarligen finns det inget tryck på kronan längre, och peggen bör vara säker, åtminstone för nu. Centralbanken kommer troligen att göra det stegvis, kanske med 15 till 25 punkter vid varje tillfälle, sedan vänta och se om något händer med valutan, och sedan höja igen", sade Jaco Skinhoej på Nykredit till Bloomberg News.
USD/SEK | 8:2821 | (8:3293) | Statsobl 2y | -0,23 | (-0,22) |
EUR/SEK | 9:4159 | (9:4567) | Statsobl 10y | 0,62 | (0,66) |
EUR/USD | 1:1370 | (1:1354) | Räntegap/ty | 33 | (33) |
US obl 10y | 1,95 | (1,98) | Tysk obl 10y | 0,29 | (0,33) |