Uppgångarna skedde trots nedslående statistik på bostadsfronten: priserna fortsatte falla i de flesta städer, och enligt officiell statistik ökade prisfallet från december månads 4,3 procent till 5,1 procent i januari, räknat på årsbasis.
På bolagsnivå avspeglades statistiken däremot i att de flesta fastighetsaktier backade.
I övrigt var utvecklingen blandad. På morgonen svensk tid var MSCI Asia Apex 50 lätt upp, men dessförinnan syntes nedgångar för första gången på fyra dagar efter sammanbrottet i Greklands och eurogruppens förhandlingar på måndagskvällen.
Detta var dock föga oväntat:
"Marknaden var inställd på att diskussionerna skulle bli svåra, så jag tror inte att det här ändrar folks förväntningar dramatiskt. Men det är ett nyckelskäl till osäkerhet, så jag tror att investerarna kommer att fortsätta vara försiktiga", sade Angus Gluskie, fondförvaltare vid White Funds Management i Sydney, till Bloomberg News.
Det bolag som steg mest i Asia Apex 50-indexet var Huyndai, upp 2,9 procent. Bolaget planerar att satsa motsvarande 15 miljarder kronor fram till år 2020 på dels lastbilar och bussar, dels premiumbilar i Nordamerika och Europa, enligt Reuters som hänvisar till ett uttalande från bolaget på måndagen.
Marknadstemperatur klockan 07:30
==============================================================
kl 6:30 kl 7:30 kl 12:35 Sedan
31/12
MSCI Asia Apex 50 +0,2% +0,2% - +3,9%
Nikkei 225 -0,2% -0,1% - +3,1%
Hongkong Hang Seng +0,2% +0,2% - +4,9%
Kinas Shanghai Comp +0,9% +0,7% - +0,3%
Kinas Shenzhen Comp +0,8% +0,6% - +13,7%
Taiwan Taiex STÄNGT STÄNGT - +2,4%
Sydkorea Kospi +0,2% +0,2% - +2,4%
Indien BSE Sensex 30 STÄNGT STÄNGT - +6,0%
Singapore Straits -0,4% -0,4% - +1,5%
Australia S&P/ASX200 -0,5% -0,5% - +8,3%