Hoppa till innehållet

Annons

Råvaror: Oljefallet fortsatte

Oljan fortsatte att falla i den sena golvhandeln i New York på onsdagen.

Klockan 20.00 hade Brent-oljan i första terminsposition sjunkit 4,22 dollar till 107,81 dollar per fat, medan WTI-oljan hade sjunkit 3,60 dollar till 91,69 dollar, den lägsta nivån sedan början av augusti.

Efter att tidigare fall på onsdagseftermiddagen dryftats på CNBC eftersom de kom före det amerikanska energidepartementet EIA:s rapport om kraftigt ökade lager, tillskrevs de senare fallen just lagerrapporterna.

En EIA-tjänsteman sade till Marketwatch på onsdagskvällen, apropå tidpunkten när oljepriset föll, att myndigheten inte hade några skäl att tro på en läcka.

Även de bedömare som Bloomberg News var i kontakt med fokuserade på lagerrapporten, som visade att de amerikanska lagren av råolja steg med 8,5 miljoner fat under förra veckan till 367,6 miljoner fat, medan en ökning på blott 1 miljon fat var väntad.

"Det här är en massiv lageruppbyggnad. Vi rörde oss redan nedåt efter de saudiarabiska rubrikerna, och denna siffra accentuerar det negativa sentimentet", sade oljeanalytikern Stephen Schork vid Schork Group i Villanova till Bloomberg News.

På tisdagkvällen visade de inofficiella siffrorna från amerikanska oljeinstitutet API att ökningen i råoljelagren var klart lägre, om än högre än förväntningarna: 2,4 miljoner fat.

De saudiarabiska nyheterna gäller att landet har ökat sin produktion och producerar omkring 10 miljoner fat om dagen för att få ned priserna. Saudiarabien har tidigare uttalat ett oljepris på 100 dollar per fat som rimligt.

Bland basmetallerna var koppar och zink upp medan aluminium, nickel, bly och tenn samtliga gick ned. Bank of Japans lättnadsåtgärder och starka amerikanska bostadssiffror rapporterades som koppardrivkraft av Bloomberg News.

Guldet backade även det något, liksom silvret.

Noteringar ca kl 20.10:
WTI, första termin -3:60 USD 91:69
Brent, första termin -4:22 USD 107:81
Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin)

Koppar +34 USD 8.353
Zink +13 USD 2.121
Aluminium -22 USD 2.138
Nickel -19 USD 17.801
Bly -10 USD 2.265
Tenn -295 USD 21.300
Ädelmetaller (pris/uns, spot)

Guld -1:57 USD 1.770:43
Silver -0:2500 USD 34:57
Jordbruksråvaror (pris/pund, majtermin)

Bomull +0:0013 USD 0:7615

Det verkar som att du använder en annonsblockerare

Om du är prenumerant behöver du logga in för att fortsätta. Vill du bli prenumerant kan du läsa Di Digitalt för 197 kr inkl. moms de första 3 månaderna.

spara
1180kr
Prenumerera