"Marknaden handlas på kortsiktigt överköpta nivåer men med en strukturell trend som är stigande med stegvis högre toppar och bottnar är det inte osannolikt att många aktörer som har missat den senaste uppgången kommer att passa på att köpa vid första bästa rekyl nedåt", skriver Michael Canborn, marknadsanalytiker på IG Markets, i ett morgonbrev.
Kring klockan 8.40 var terminerna för Euro Stoxx 50, franska CAC 40, brittiska FTSE 100 och tyska DAX mellan 0,4 och 0,6 procent lägre.
Efter en händelserik måndag på nyhetsfronten, då SSAB vinstvarnade, Getinge och Electrolux gav svagt negativa signaler medan H&M släppte försäljningssiffror som var svagare än väntat, har tisdagsmorgonen varit något lugnare.
Volvokoncernens totala lastbilsleveranser sjönk enbart med 4 procent i augusti, jämfört med samma period förra året. Analytikernas förväntningar låg i snitt på -6 procent, enligt SME Direkt. Dock var spannet i förväntningarna stort.
Stora Enso meddelade på tisdagsmorgonen att det tecknat avtal med Packages Ltd. of Pakistan om att etablera ett samriskföretag som ska få namnet Bulleh Shah Packaging. Det är framför allt den snabbt växande marknaden för mejeriförpackningar som lockar, sade Mats Nordlander, chef för Storas affärsområde Renewable Packaging, till Direkt.
Lucara Diamond sålde 26 av 32 utbjudna poster i sin senaste diamantauktion, vilket totalt inbringade 1,51 miljoner dollar för 4.657 karat.
Rezidor har slutit ett avtal om en strategisk allians med Regent Hotels och Resorts. Rezidor kommer enligt överenskommelsen att utveckla och driva nya Regent-hotell - exklusivt i Ryssland/OSS, Baltikum, Mellanöstern och Afrika, och tillsammans med Regent Hotels och Resorts i övriga Europa.
På makrofronten publiceras på förmiddagen ZEW-index för september, som mäter tyska institutionella investerare och analytikers bedömning av de ekonomiska utsikterna i Tyskland. På den europeiska agendan står också en växelemission i Spanien, samt brittisk KPI.
På andra sidan Atlanten ligger störst fokus på bytesbalans för andra kvartalet och NAHB husmarknadsindex för september. NAHB-index väntas ha stigit till 38 från 37.
"NAHB kommer förhoppningsvis att visa på ytterligare förbättring i sentimentet inom sektorn. Huruvida denna trend är hållbar i ljuset av bredare konjunkturtrend och överhängande finanspolitiska utmaningar är alltjämt ett spörsmål", skrev Deutsche Bank i ett morgonbrev.
USA-terminerna var i stort oförändrade på tisdagsmorgonen.