På London Metal Exchange vid klockan 20.15 var kopparn 95 dollar lägre på 7.395 dollar per ton, medan zinken sjönk 16 dollar till 1.819.
Det allmänna risksentimentet fick sig en törn på måndagen av att Japans BNP-siffror inkommit under förväntan. BNP-tillväxten om 0,3 procent under det andra kvartalet lyckades inte leva upp till förväntningarna om en BNP- tillväxt på 0,6 procent, enligt Bloomberg News prognossammanställning.
"De japanska nyheterna om landets BNP är en besvikelse", sade Stephen Schork, president för Schork Group, till Bloomberg News.
Kommentarer från aktörer på marknaden pekade även ut Kina som en källa till oro. Bank of America har sänkt sin prognos för Kinas tillväxt i år från 8 till 7,7 procent, en sänkning som kommer efter att även Barclays och Deutsche Bank i förra veckan sänkt sina förväntningar på Kinas ekonomi i spåren av den svaga statistiken under veckan.
Bland ädelmetallerna noterades sjunkande priser när spotpriset på guld backade med drygt 10 dollar 1.610 dollar per uns och silvret var 0,29 dollar lägre på 27:84.
"Guld beter sig som en klassisk råvara idag", sade Adam Klopfenstein, marknadsstrateg vid Archer Financial Services, till Bloomberg News.
På råoljemarknaden visade WTI inför golvhandelns stängning på en nedgång på 0,20 dollar till 92,67 dollar per fat, medan Brent var 0,82 dollar högre på 113,76.
"Geopolitisk spänning står i fokus, men aktiemarknaden tynger på oljepriset", sade Rich Ilczyszyn, marknadsstrateg och grundare av Iitrader, till Bloomberg News.
Enligt en artikel i Financial Times diskuterar Israel en militär insats mot Iran mer intensivt än tidigare. Financial Times hänvisar till flera artiklar i diverse israelisk media, bland annat en som indikerar att premiärministern och försvarsministern nu förespråkar en attack innan det amerikanska valet i november.
Råolja (pris/fat): | ||
WTI, första termin | -0,20 USD | 92,67 |
Brent, första termin | +0,82 USD | 113,76 |
Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin), |
||
Koppar | -95 USD | 7.395 |
Zink | -16 USD | 1.819 |
Aluminium | -24 USD | 1.857 |
Nickel | -25 USD | 15.375 |
Bly | -35 USD | 1.857 |
Tenn | -175 USD | 17.700 |
Ädelmetaller (pris/uns, spot) | ||
Guld | -9,75 USD |
1.610,45 |
Silver | -0,2862 USD | 27,84 |
Jordbruksråvaror (pris/pund, decembertermin) | ||
Bomull | -0,0103 USD | 4,999306 |