Runt klockan 16.40 var Dow Jones och det bredare S&P 500 båda upp 0,2 procent till noteringarna 11.518 och 1.212, medan Nasdaq Composite tappade 0,2 procent till 2.600.
Omsättningen var 188 miljoner aktier på New York Stock Exchange och 514 miljoner på Nasdaq.
Kring den europeiska skuldkrisen meddelade tidningen Die Welt, med hänvisning till anonyma källor, att den tyska regeringen inte utesluter att skjuta upp EU-toppmötet som ska hållas på söndag, eftersom förhandlingarna om en hävstång för räddningsfonden EFSF har strandat.
Om de tyska medieuppgifterna skapade oro hittades visst stöd i att Philadelphia Federal Reserves månatliga index, visade på en starkare ekonomisk aktivitet i näringslivet i oktober, jämfört med månaden före.
Indexet steg till +8,7 från -17,5 föregående månad. Analytikerna hade räknat med ett index på -9,4 enligt Bloomberg News snittprognos.
I det amerikanska statistikflödet märktes också att antalet nyanmälda arbetslösa i USA minskade med 6.000 under vecka 41 till 403.000 från reviderade 409.000 föregående vecka. Väntat var en minskning med 4.000 till 400.000 från preliminära 404.000 enligt Bloomberg News analytikerenkät.
USA:s ledande indikatorer visade, som väntat, en uppgång på 0,2 procent i september, jämfört med månaden före.
Indexet över förtroendet bland de amerikanska konsumenterna steg under förra veckan.
Bland bolagsrapporterna levererade Ingersoll-Rand en vinst per aktie på 0:81 dollar för det tredje kvartalet, vilket var bättre än väntat, medan intäkterna för kvartalet var i linje med Bloomberg News snittestimat. Bolaget drog ned den övre delen av spannet för helårets resultat- och intäktsprognoser en smula. Aktien tappade 6,0 procent.
AT&T rapporterade enligt förväntningarna och handlades 0,8 procent lägre.
Eli Lillys intäkter och resultat inkom som väntat för kvartalet, och kryddade rapporten med att höja den nedre delen av prognosintervallet för helårets vinst något. Aktien backade 1,0 procent.
American Express, som rapporterade ett starkare resultat än väntat efter börsstängning på onsdagskvällen, var ned 2,0 procent.
Andra bolag inom finanssektorn hittades också i de lägre regionerna i New York. Bank of America och Travelers tappade 1,9 procent respektive 1,3 procent.
Efter börsstängningen i USA väntar rapporter från Microsoft och Gardner-Denver.