Ett stigande oljepris har gett luft under vingarna för oljebolagen. Fokus riktades bort från den oro för den europeiska statsskulder som präglat handeln den senaste veckan.
Spanska Repsol YPF steg 6,0 procent efter att de ingått en allians med China Petroleum & Chemical eller Sinopec. Sinopec kommer betala 7,1 miljoner dollar för en 40 procents andel i Repsols brasilianska utforsknings- och utvecklingsenhet. Alliansen värderas till knappt 18 miljoner dollar.
Oljebolagen fick även stöd av ett stigande oljepris. I London avancerade BP med 2,3 procent.
Gruvbolagen hade också en bra dag. Fresnillo stärktes med 1,1 procent och Xstrata var upp 1,8 procent.
Unicredit bekräftade att de har utsett Federico Ghizzoni som ny VD för bolaget. Aktien höjdes 0,5 procent.
Bland dagens statistik återfinns inköpschefsindex som för EMU inkom i närheten av förväntningarna. Inköpschefsindex (PMI) för EMU uppgick till 53,7 i september, jämfört med 55,1 månaden innan. Analytiker förväntade sig ett utfall om 53,6, vilket var i linje med den preliminära bedömningen.