Nordic Capitals kovändning

Nordic Capital vill lyfta ut Cary Group från börsen, bara nio månader efter att riskkapitalbolaget noterade bolaget som i Sverige är mest känt för Ryds Bilglas. Erbjudandet, som sker tillsammans med riskkapitalkollegan CVC, är 7 procent lägre än vad Nordic Capital sålde aktierna för vid noteringen.
Detta är långtifrån första gången som det finns anledning att rikta kritik mot Nordic Capitals introduktioner. Storägaren AMF, som tecknade både i samband med denna och andra Nordic Capital-introduktioner, sa omedelbart nej till erbjudandet.
Noteras kan också att rådgivaren Carnegie både var med vid noteringen och nu vid erbjudandet om avnotering.
Dubbelhöjning från Riksbanken

Precis som Di:s skuggdirektion föreslog tidigare i veckan höjde Riksbanken styrräntan med 50 punkter till 0,75 procent. Vandringen bort från den långvariga nollräntan tas därmed med stora kliv.
Riksbanken aviserar också ytterligare höjningar så att styrräntan enligt prognosen landar på cirka 2 procent i början av nästa år. Många bedömare räknar med ytterligare två dubbelhöjningar under hösten.
Den avgående riksbankschefen Stefan Ingves, som höll fast vid nollräntan betydligt längre än många utanför centralbanken önskade, kommenterade beskedet med att ”Inflationen i Sverige är för hög och det är dags för Riksbanken att agera”.
Succé-vd byter fokus

Successionen i mätteknikbolaget Hexagon följer skolboken. Därmed inte sagt att det inte kan bli bekymmer när Ola Rollén – en av Stockholmsbörsens i särklass mest framgångsrika vd:ar – ska byta till ordföranderollen.
När Ola Rollén tillträdde som vd för Hexagon för 22 år sedan så var det ett litet verkstadskonglomerat med ett börsvärde på cirka 1,5 miljarder kronor. Sedan dess har Hexagon blivit ledande inom mätteknik och vuxit till ett börsvärde på knappt 300 miljarder kronor, mer än telekomveteranen Ericsson.
Ola Rollén ska dessutom ägna en hel del tid åt sina andra investeringar, där han nu också börjar tala om en tänkbar börsintroduktion av ägarbolaget Greenbridge. Ola Rollén har i flera år stadigt minskat sitt tidigare omfattande aktieinnehav i Hexagon, och i stället satsat allt mer på sin privata aktieportfölj.
Dystert halvår på börsen

Fredagen bjöd visserligen på en svag börsuppgång, men när det första halvåret tog slut på torsdagen så var det med ett riktigt dystert börsfacit. Index handlades under dagen periodvis på årslägsta, totalt föll Stockholmsbörsens breda index med nära 30 procent under halvåret.
Till de stora förlorarna hörde bland annat fastighetsbolagen och de serieförvärvare som ett tag var väldigt populära. Placerarna skyr i allmänhet bolag med stor skuldsättning när räntorna nu stiger, och förväntansbolag där tänkta vinster ligger långt in i framtiden.
Till de få vinnarna hör bland annat försvarsrelaterade aktier, med Saab i spetsen.