Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Jobbexpert: "Flytta dit jobben finns"

Uppdaterad 2012-09-10 15:05. Publicerad 2012-09-10 06:25

Foto: Hanna Wemmehag

De välutbildade strömmar från Grekland till Tyskland och spanjorerna har också börjat packa resväskorna i jakten på jobb. Den trenden är tydlig, enligt Tony Roy, vd på Careerbuilder, världens största jobbsajt.

”Européer måste vara beredda på att vara mer rörliga om de ska få jobb” säger han till di.se under ett besök på en jobbmässa i Globen som han är med och arrangerar.

Annons:

Grekland har en arbetslöshet på 24 procent eller 1,2 miljoner personer, högst bland EU-länderna. Landet är inne på sitt femte år i recession och sedan 2008 har antalet arbetslösa tredubblats.  Då ser tyska arbetsgivare – inte minst i den offentliga sektorn - sin chans att få loss de välutbildade.

”Vi har en jobbmässa i Grekland snart där flera tyska vårdbolag vill rekrytera läkare och sjuksköterskor,” säger Tony Roy. 

Men jämfört med greker har spanjorer ett något bättre utgångsläge, enligt Tony Roy. Orsaken är att Spanien har flera globala bolag, exempelvis telekombolaget Telefonica och klädjätten Inditex, som växer utomlands. I Grekland finns färre alternativ och där är också språkkunskaper utöver grekiska en större barriär.

Men även svenskar och andra nordeuropéer bör rusta sig för att slippa bli arbetslösa.

”När arbetsmarknaden är tuff måste du diversifiera själva strategin i jakten på jobb. Du kan inte bara förlita dig på att vara verksam i en bransch utan måste vara beredd att åtminstone bredda dig till två. Har du jobbat som säljare inom telekomsektorn ska du vara beredd att också kunna sälja inom något annat område” säger Tony Roy.

Vi ska också vara beredda på att flytta dit jobben finns. Nyligen köpte Careerbuilder en jobbsökarsajt specialiserad på annonser där arbetsgivarna söker ha flerspråkiga kandidater. Bland de knappt 400.000 registrerade jobbsökarna uppger en hög andel att de är beredda att flytta till andra städer eller länder om det krävs för att få ett visst jobb.

Ska vi européer vänja oss vid lägre löner, bemanningsbolag och flexiblare arbetstider?
"Vi ser redan att alltfler arbetsgivare inför flexibla arbetstider som matchar kundens behov. Men lönerna kommer förstås fluktuera beroende på bransch och land.”

Du undviker ord som ”försämras”?
”Jag är ingen ekonom, men faran är inte över än, jag tror fortfarande att vi har en svår tid framför oss, framför allt i sydeuropa. Det kommer bli väldigt tufft med en ungdomsarbetslöshet i Spanien och Grekland på över 50 procent."

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:
Vinnare och förlorare
17:29 % Senaste
Nordic Mines 20,97 0,75
Allenex 19,90 2,47
RNB Retail and Brands 16,67 0,07
Artimplant B -20,00 0,04
Midsona A -7,14 23,40
Semafo Inc. -6,75 10,77


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 1,42% 15 353,45
Hang Seng Index 1,70% 23 474,03
FTSE 100 Index 0,66% 6 723,06
Frankfurt, DAX 30 0,34% 8 398,00
Paris, CAC 40 0,56% 4 001,27
Dow Jones Industrial Average 0,80% 15 354,40
NASDAQ Composite 0,97% 3 498,97
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 14 15 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 2
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 5
Net entertainment 3 1 1
PA Resources 1 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)