LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.
Foto: Maja Suslin / Scanpix
Att Riksbanken valde att sänka reporäntan på torsdagen välkomnas av LO.
"Långsiktigt innebär det att vi kan öka sysselsättningen", säger LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.
"Ja, jag tycker han gjorde rätt. Om inflationen stiger lite så vet vi att det är bra för sysselsättningsuppgången och det välkomnar naturligtvis LO", säger Karl-Petter Thorwaldsson.
Enligt LO har Riksbanken nu bäddat fören politisk upplösning av de svåra knutar som hämmar bostadsbyggandet. Bollen ligger hos regeringen:
"Vi uppmanar regeringen att ta kontakt med oppositionen för att se hur man kan få fart på bostadssektorn. Det är det som på lång sikt kan lindra problemet med bostadsbubblan - som ju är det som Rikbanken är orolig för", säger Karl-Petter Thorwaldsson.
Redan i somras efterlyste LO och Svenskt Näringsliv en politik som löser problmenen på byggmarknaden och som leder till att bostadsbyggandet går ned.
"Rädslan för en bostadsbubbla är det som bromsar en politik där Rikbanken långsiktigt kan närma sig målet om 2 procents inflation. Det går inte att bortse från att det finns risk för en bostadsbubbla. Att långsiktigt lösa problemen och få fart på bostadsförsörjningen är det enda som kan mildra den här bubblan", säger Karl-Petter Thorwaldsson.
"Vi välkomnar därför beskedet om att Riksbanken valde att sänka räntan redan nu. Långsiktigt innebär det förhoppningsvis att vi kan sänka arbetslösheten och öka sysselsättning", säger Karl-Petter Thorwaldsson.