Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Kontant-Sverige oroas av konkurs

Uppdaterad 2012-09-24 15:02. Publicerad 2012-09-06 16:04

Foto: Riksbanken

Flera av det konkursade Panaxias kunder är oroliga för vad som ska ske med de kontanter som före konkursen fanns i Panaxias uppräkningscentral. De fruktar, enligt uppgifter till di.se, att Panaxia inte har hållit isär kundernas pengar från sina egna konton utan har använt dem för att täcka egna skulder.

Det handlar om tömda kontantkassor och andra pengar som har forslats till Panaxias uppräkningscentral i Bromma, i många fall flera hundra miljoner kronor i kontanter.

Annons:

På Panaxias kundlista finns bland andra ICA Maxi, Reitanägda Seven Eleven och Pressbyrån, de största svenska skokedjorna, McDonalds, Kontanten med 600 uttagsautomater samt flera apotekskedjor där Panaxia ombesörjer läkemedelstransporterna.

Enligt ett mejl som på onsdagen gick ut till Panaxias kunder skriver konkursförvaltaren Lars-Henrik Andersson att han kommer att se till att ”egendom som mottagits för kunds räkning” tiden före konkursutbrottet hålls avskild och ges tillbaka till kunderna.

Men huruvida Panaxia höll isär sina och andras pengar vid tiden före konkursutbrottet är inte känt.

”Med den kunskap jag har idag så har det funnits en särredovisning, men vi håller på att utreder hur kontoställningen har varit i kontantlagret”, säger Lars-Henrik Andersson.

Igår stoppades alla leveranser för att skapa en juridisk så kallad brytpunkt för konkursutbrottet, ett ögonblick då konkursen ansågs ha inträtt. De återupptogs dock under torsdagen och Panaxias personal, som för närvarande får sin lön genom den statliga lönegarantin, kunde då återigen tömma och fylla på kontanter hos sina kunder.

Det skapade ett åtminstone tillfälligt lugn bland de oroliga kunder som Svensk Handel varit i kontakt med.

”Men mot bakgrund av vad som framkommit om den tidigare ledningen i Panaxia så är det klart att det finns en oro kring hur det kommer att bli. Folk blir inte lugna förrän pengarna faktiskt finns på kontot”, säger Per Geijer, säkerhetschef vid Svensk Handel.

Han syftar då på brottsmisstankarna kring Panaxias grundare Thomas Gravius och en till tidigare chef där åklagaren påstår att 172 miljoner kronor har bokförts felaktigt. Bolaget tvingades i den rapport som blev bolagets sista också göra en nedskrivning på 200 miljoner kronor på grund av osäkra fordringar och oegentligheter.

På torsdagseftermiddagen satte sig Lars-Henrik Andersson i ett möte med Riksbanken. Initiativet togs av konkursförvaltaren, som beskriver sin uppgift som komplicerad och tidskrävande. Orsaken till mötet är att Riksbanken vill försäkra sig om att kontanthanteringen runt om i landet inte utsätts för störningar som kan äventyra den finansiella stabiliteten. Panaxia har haft en knapp tredjedel av hela den svenska marknaden för kontanthantering.

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Lyft på Wall Street

I dag 121,18 Pkt
2013-05-18 09:00 - 17:30
DJI 0,80% 15 354,40

Dow Jones Industrial Average

0,80%

Skapad 2013-05-17

USA-BÖRSERNA. Den amerikanska börsveckan avslutades i dur efter glädjande statistik. (1)

Råvaror: Ädelmetallerna backar Räntor & valutor: Starkare dollar Flerårshögsta på Stockholmsbörsen

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:
Vinnare och förlorare
17:29 % Senaste
Nordic Mines 20,97 0,75
Allenex 19,90 2,47
RNB Retail and Brands 16,67 0,07
Artimplant B -20,00 0,04
Midsona A -7,14 23,40
Semafo Inc. -6,75 10,77


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 0,67% 15 138,12
Hang Seng Index 0,17% 23 082,68
FTSE 100 Index 0,66% 6 723,06
Frankfurt, DAX 30 0,34% 8 398,00
Paris, CAC 40 0,56% 4 001,27
Dow Jones Industrial Average 0,80% 15 354,40
NASDAQ Composite 0,97% 3 498,97
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 14 15 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 2
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 5
Net entertainment 3 1 1
PA Resources 1 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)