Foto: Joey Abrait
Den svenske finansmannen Pär Sandå har donerat 350.000 kronor till projektet Rosa Huset. Därmed har di.se:s läsare nu samlat ihop till den miljon som behövs för att bygga ett hus i en barnby i Centralafrikanska republiken, tillsammans med SOS Barnbyar.
Pär Sandå, grundare till och delägare i investeringsbolaget Pan Capital, vill själv inte kommentera donationen. Via ägarkollegan och bolagets vd Claes-Henrik Julander hälsar dock Pär Sandå följande:
"Jag är glad över att kunna vara med och bidra. Det här är en del av mitt välgörenhetsarbete".
”Vi är förstås otroligt tacksamma till Pär Sandå och hans familj. Jag hoppas också att Pärs agerande kan inspirera fler som har medlen att göra insatser av en skala som innebär verklig, påtaglig skillnad för de här barnen”, säger han.
Pär Sandå är något av en doldis i den svenska finansbranschen. Han håller en låg profil offentligt och brukar inte ge intervjuer.
Han var under 1990-talet ansvarig för tradingen på Swedbank och hade då rykte om sig som en av landets bästa värdepappershandlare.
Pär Sandå grundade 1998 investeringsföretaget Pan Capital, med hjälp av riskkapital från investeraren Erik Penser. Numera ägs Pan Capital av vd Claes-Henrik Julander, Pär Sandå och Henrik Hedman. Bolaget har under åren genererat miljardvinster till ägarna.
Ledningen talar aldrig offentligt om Pan Capitals affärsmodell, men det står klart att verksamheten bygger på tekniskt avancerad handel med värdepapper.
I och med Pär Sandås gåva på 350.000 kronor har nu di.se:s läsare samlat in över 1 miljon kronor till bygget av ett hus i en barnby i Centralafrikanska republiken. Finansmannen, som numera bor i Florida i USA, är den klart största enskilda givaren.
Insamlingsformulären till Rosa Huset kommer att stå öppna en tid till för de läsare som fortfarande vill hjälpa till. Alla bidrag utöver den miljon som behövs till huset går direkt till driften av Rosa Huset.
För privata donationer - klicka här
För företagsdonationer - klicka här