Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Riksbanken försvarar missat mål

Uppdaterad 2012-09-21 14:16. Publicerad 2012-09-21 13:31

Foto: Hasse Holmberg / Scanpix

Det är ingen tvekan om att inflationen i genomsnitt varit lägre än målet. Det skriver Riksbanken i en studie om uppfyllelsen av inflationsmålet. Men enligt centralbanken finns förmildrande omständigheter.

Riksbanken har det senaste året fått mycket kritik för att den systematiskt underskridit målet om en inflation på 2 procent. Bland kritikerna finns vice riksbankschef Lars EO Svensson och Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Magdalena Andersson.

Annons:

Tidigare har Riksbanken också i två omgångar fått kritik från utländska ekonomer som anlitats för att granska penningpolitiken. Också di.se fann i en genomgång för ett år sedan att inflationsmålet missats rejält (se artikel här).

Nu har centralbanken gjort en egen studie, publicerad i rapportserien ”Ekonomiska kommentarer”. Slutsatsen är självkritisk.

”Samtliga inflationsmått har alltså i genomsnitt underskridit inflationsmålet sedan 1995. Därmed kan man fråga sig om penningpolitiken behöver bedrivas på något annat sätt för att den genomsnittliga inflationen i framtiden ska hamna närmare målet”, skriver riksbanksekonomerna Björn Andersson, Stefan Palmqvist och Pär Österholm.

De pekar dock på ett par omständigheter som komplicerar bilden. För det första ändrades SCB:s metod för att beräkna inflationen 2005. Förändringen innebar att de historiska inflationstalen blev något lägre. Riksbanksbeslut tagna före 2005 fattades alltså i tron att inflationen var något högre än den med den nya mätmetoden sedan visade sig ha varit.

”Besluten måste utvärderas i ljuset av den information som fanns vid handen då besluten fattades. Man bör alltså använda sig av inflationsdata i realtid”, heter det i rapporten.

Med hänsyn tagen till detta var inflationen, mätt som KPI, under åren 1995-2010 inte 1,3 procent utan 1,5 procent. Och under den period di.se gick igenom – januari 2000-augusti 2011 – inte 1,5 procent utan 1,6 procent.

"Även mätt med realtidsdata är det givetvis sant att inflationsgenomsnitten varit lägre än inflationsmålet", skriver Riksbankens ekonomer.

En annan invändning mot kritiken är att reporäntan trendmässigt varit på väg ned sedan inflationsmålet infördes i mitten på 1990-talet. När räntan sjunker brukar också boräntorna att sjunka. Eftersom boräntekostnader ingår i KPI sjunker därmed också inflationen mätt med KPI.

”När det allmänna ränteläget sjunker tenderar detta att pressa ner KPI-inflationen, vilket skulle kunna vara en förklaring till de låga genomsnittliga utfallen för KPI-inflationen”, skriver riksbanksekonomerna.

Mätt med KPIF, som rensar bort boränteförändringar, finner de att inflationen i genomsnitt varit 1,8 procent under åren 1995-2011. När de tittar på inflationen under perioden 2000-2008, då det allmänna ränteläget var på ungefär samma nivå i slutet som i början av perioden, finner de att inflationen mätt både med KPIF, och med KPI i genomsnitt varit 1,8 procent. Skillnaden mot inflationsmålet 2,0 procent på 0,2 procentenheter eller 10 procent, kan enligt de tester rapportförfattarna gjort bero på slumpen.

”Med detta i åtanke menar vi att det är rimligt att inte ensidigt fokusera på måluppfyllelsen i termer av ett visst inflationsmått när penningpolitiken ska utvärderas. I stället bör man försöka ha mer av en helhetsbild och analysera både KPI- och KPIF-inflationen, samt beakta förändringar i det allmänna ränteläget.”

Riksbanksekonomerna vill dock se fortsatt diskussion.

”Vad gäller de olika inflationsmåttens avvikelse från 2 procent går det naturligtvis att ha skilda åsikter om dessa är stora eller små. Inte heller de 0,2 procentenheter som KPIF-inflationen avvikit från målet ska förringas och de – liksom eventuella realekonomiska konsekvenser av avvikelsen – bör såväl analyseras som diskuteras.”

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:
Vinnare och förlorare
17:29 % Senaste
Artimplant B 25,00 0,05
Precise Biometrics 14,52 2,13
Arcam 8,23 335,50
RNB Retail and Brands -14,29 0,06
Ortivus B -7,25 3,20
BTS Group B -6,75 58,75


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 0,89% 14 612,45
Hang Seng Index -0,23% 22 618,67
FTSE 100 Index -0,81% 6 654,34
Frankfurt, DAX 30 -0,56% 8 305,32
Paris, CAC 40 -0,26% 3 956,79
Dow Jones Industrial Average 0,06% 15 303,10
NASDAQ Composite -0,01% 3 459,14
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 13 16 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 3
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 4
Net entertainment 4 1 1
PA Resources 1 3 1
Betsson 0 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)