Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Räntor och valutor: Europeiska räntor stiger

Publicerad 2012-09-14 09:14

Statspappersräntorna i Europas kärnländer noteras betydligt högre på fredagen, efter att Federal Reserve lanserat nya kvantitativa lättnader som fått fart på riskaptiten.

Vid öppning noteras den tioåriga tyska statsobligationsräntan upp 7 punkter till 1,63 procent, medan den svenska motsvarigheten är upp 8 punkter till 1,58 procent, jämfört med svensk stängningstid på torsdagen.

Annons:

Räntorna i Spanien och Italien noterades några punkter lägre, där den italienska tioåriga statsobligationen handlades till under 5 procents ränta för första gången sedan slutet av mars.

Rörelserna kom i svallvågorna av beskedet från Federal Reserve på torsdagskvällen, där centralbanken meddelade att den kommer att köpa bolånepapper (MBS) i en takt om 40 miljarder dollar per månad, samtidigt som den ska fortsätta med "Operation Twist".

Fed meddelade samtidigt att de ekonomiska förhållandena, inklusive lågt resursutnyttjande och dämpade utsikter för inflationen på medellång sikt, talar för att styrräntan ska hållas "exceptionellt låg" till åtminstone mitten av 2015. Tidigare har lågränteåtagandet gällt till slutet av 2014.

Vidare sade Fed att de åtar sig att noga bevaka inkommande information om den ekonomiska och finansiella utvecklingen. Om utsikterna för arbetsmarknaden inte förbättras "substantiellt" kommer kommittén fortsätta köpen av bolånepapper, vidta ytterligare tillgångsköp och använda ytterligare policyåtgärder vid behov till dess att en sådan förbättring uppnås i ett sammanhang av prisstabilitet.

På Commerzbank tror man att beslutet om lättnaderna kan få effekt på tillgångspriserna, men att det inte innebär någon betydande stimulans för realekonomin.

"Som en helhetsbild fortsätter Fed helt enkelt sin strategi av tillgångsköp och modifieringar av sin kommunikationspolicy. Samtidigt som man dämpar nedåtriskerna från långsammare global tillväxt och den amerikanska finanspolitiken, är inte åtgärderna någon "game-changer'. Därmed kommer USA:s ekonomi sannolikt fortsätta växa i en ljummen takt, i linje med erfarenheten av att finanskriser och husbubblor tenderar att följas av långsamma återhämtningar", skriver Commerzbank i en kommentar.

Mattias Bruér, analaytiker vid SEB, konstaterar att QE nästan helt var inprisat på marknaderna.

"Men i förväg kan man aldrig vara 100 procent säker och beslutet var sannolikt något mer aggressivt än väntat på grund av den obegränsade naturen", skriver han i en kommentar och noterar också att Ben Bernanke lyckades överraska investerare med Feds aggressivitet när han meddelade att Fed kan köpa mer tillgångar om arbetsmarknaden inte förbättras "substantiellt".

"Ingen vet exakt vad en 'substantiell' förbättring egentligen är, men om du bara länkar det till arbetslösheten ligger den mest kvalificerade gissningen på cirka 7 procent", skriver Mattias Bruér.

I USA har tioårsräntan stigit 4 punkter till 1,76 procent.

Eurogruppens möte i Cypern inleddes under morgonen, och på väg in till mötet talade finansministrarna till journalister om agendan och delade med sig av sina åsikter.

Nederländernas finansminister Jan Kees de Jager sade att om Greklands budgetunderskott är sämre än väntat kan Grekland ges mer tid att uppnå budgetmålen, men inte mer pengar. Beträffande Spanien sade han att landet är på rätt väg men att landet måste övertyga finansmarknaden om att budgetkonsolidering och strukturåtgärder kommer att fortsätta.

Österrikes finansminister Maria Fekter valde en något mjukare linje, och sade att euroländerna kan komma att ge Grekland mer tid men "sannolikt" inte mer pengar.

Spaniens finansminister Luis de Guindos sade att eurogruppens möte kommer att ha en allmän diskussion om villkoren för ECB:s stödköp och inte specifikt om Spanien. Det som är viktigt nu för Spanien är att landet fullgör sina åtaganden och genomför reformer, sade han.

Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble sade att det inte kommer att bli möjligt för nödfonden ESM att rekapitalisera banker från den 1 januari 2013, och beträffande Grekland sade han att de väntar på trojkans fullständiga rapport men att eurogruppen i dag kommer att få en delrapport om läget i arbetet.

På valutamarknaden har euron stärkts till 1,305 från 1,290 vid torsdagsstängningen. Det är den starkaste nivån sedan i maj.

"Bernanke lade fram ett väldigt starkt case för kvantitativa lättnader. Vi kommer att se chockvågorna från den här policyn i USA-dollarn under en överskådlig framtid", sade Andrew Alter, strateg vid ANZ Banking Group till Bloomberg News.

Kronan har i sin tur stärkts 7 öre mot dollarn till 6,54, medan är oförändrad mot euron på 8,53.

Hemma i Sverige publicerar SCB på fredagen nationalräkenskaper klockan 9.30. I SME Direkts analytikerenkät räknar bedömarna med att BNP ska ha stigit 2,1 procent under det andra kvartalet jämfört med samma kvartal 2011, vilket skulle innebära en nedrevidering från det preliminära utfallet på 2,3 procent. I kvartalstakt bedöms BNP ha stigit 1,2 procent.

"Exporten av tjänster var väldigt hög och jag tror att den kommer att revideras ned. Jag tror även att lagerposten kan revideras ned, den var i och för sig redan minus men jag tror att det kan bli en lite större minuspost", sade Sven-Arne Svensson, chefekonom vid Erik Penser Bankaktiebolag, till Nyhetsbyrån Direkt.

I Europa presenterar Eurostat statistik över euroområdets KPI för augusti, som vänts ha stigit med 2,6 procent i årstakt, medan kärninflationen bedöms ha ökat 1,7 procent.

Även USA publicerar KPI. Här tror analytikerna på en uppgång med 0,6 procent i månadstakt och 1,7 procent i årstakt. Kärninflationen tros samtidigt ha stigit med 0,2 respektive 2,0 procent.

I USA står också detaljhandel och industriproduktion på agendan. Detaljhandeln spås av analytikerna ha ökat 0,8 procent i augusti, medan industriproduktion bedöms ha varit oförändrad.

Noteringar 09:00
USD/SEK 3,993056 (6,6135) Statsobl 2y 0,81 -0,79
EUR/SEK 4,033333 (8,5290) Statsobl 10y 1,58 -1,5
EUR/USD 2,159028 (1,2895) Räntegap/ty -5 (-6)
US obl 10y 1,76 -1,72 Tysk obl 10y 1,63 -1,56

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:

Berg-och-dalbana i Tokyo

I dag 128,47 Pkt
2013-05-24 09:00 - 17:30
N225 0,89% 14 612,45

Nikkei 225

0,89%

Skapad 2013-05-24 08:30

NY VERSION: ASIENBÖRSERNA. Tokyobörsen inledde fredagen starkt, föll sedan tungt för att återigen klättra mot slutet av dagen. (5)

Räntor & valutor: Dollarn starkare (06:12) USA-börser: Wall Street tappade Råvaror: Guldpriset lyfte

Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 0,89% 14 612,45
Hang Seng Index 0,00% 22 669,51
FTSE 100 Index -1,98% 6 696,79
Frankfurt, DAX 30 -2,10% 8 351,98
Paris, CAC 40 -2,07% 3 967,15
Dow Jones Industrial Average -0,08% 15 294,50
NASDAQ Composite -0,11% 3 459,42
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 13 16 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 3
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 4
Net entertainment 4 1 1
PA Resources 1 3 1
Betsson 0 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)