Han välkomnar utredningen App to date, som förre justitierådet Torgny Håstad presenterade för regeringen på onsdagen.
Utredningen konstaterar att barn som lånar sina föräldrars telefoner eller läsplattor bara kan göra köp om föräldrarna har samtyckt eller gett intryck av samtycke.
"Det räcker inte med att företagen säger att de trodde att det fanns ett samtycke", säger Torgny Håstad.
Begreppet "intryck av samtycke" är en gråzon, men de fall som prövats i domstol har oftast gett föräldrarna rätt. Därför tycker Torgny Håstad inte att det krävs en lagändring.
TT har tidigare skrivit om en familj där sönerna köpte virtuella jordgubbar i spelet Smurfs Village på föräldrarnas läsplattor. Räkningen landade på 50.000 kronor, pengar som föräldrarna senare fick tillbaka.
Den typen av försäljning som riktar sig mot barn är otillbörlig marknadsföring och kan förbjudas, enligt utredningen.
KO driver ett liknande fall i Marknadsdomstolen mot spelet Stardoll, som i spelet gör reklam för en uppgraderad version som kostar pengar.
"Enligt oss är det här en direkt köpuppmaning mot barn", säger Pär Magnusson.
Även spelet Habbo Hotell utreds, för ett avtal som KO anser är för komplicerat för barn att förstå.
TT har sökt båda företagen för en kommentar, men de har inte gått att nå.