”Det är en kombination av faktorer som ligger bakom”, säger Martin Tallroth, räntestrateg på Swedbank.
En av de viktigare är den internationella utvecklingen.
”Det började i juli när ECB-chefen Mario Draghi sänkte inlåningsräntan (på insättningar över natten) till noll. Då valde folk att ta bort sina pengar, vi talar om ungefär 500 miljarder euro (motsvarande 4.250 miljarder kronor), därifrån. Det är troligt att man har gått ut lite på kurvan”, säger Martin Tallroth.
Att gå ut på kurvan betyder att placera på lite längre löptider, där räntorna är högre.
”Tremånaders euribor har sjunkit kraftigt, från 0,67 procent till 0,26 procent.”
Euribor är den ränta eurobaserade banker tar för att låna till varandra. Den svenska motsvarigheten kallas Stibor (Stockholm Interbank Offered Rate). Också Stibor på 90 dagar har sjunkit rejält. Måndagens notering på 1,74 procent är den lägsta noteringen sedan början av december 2010 och 1 procentenhet lägre än de 2,75 procent som nåddes i december 2011. Den noteringen var i sin tur den högsta sedan senhösten 2008.
ECB:s sänkning av inlåningsräntan i början av juli har alltså starkt bidragit till att dra ned de svenska bolåneräntorna.
”Alla finansieringsmarknader är hyfsat korrelerade, det är ett globalt fenomen”, säger Martin Tallroth.
Gapet mellan statsräntorna på motsvarande löptider och Stibor på både 30 och 90 dagar är det minsta på ett drygt år. Detsamma gäller gapet mellan räntorna på stats- och bostadsobligationer på löptiderna 3-5 år. Bostadsobligationer är papper som bankerna säljer för att finansiera sin utlåning till bolåntagare. Ju lägre ränta på bostadsobligationerna, desto lägre bör boräntorna i teorin vara.
För boräntorna är det därför avgörande dels hur länge de underliggande statsräntorna fortsätter att ligga på dagens mycket pressade nivåer, dels hur länge spreadarna fortsätter ned eller i alla fall inte stiger.
Martin Tallroth tror inte på några dramatiska uppgångar.
”Bospreadarna börjar se tajta ut, men frågan är var man annars ska lägga sina pengar. Statsobligationer ger ju knappt någon ränta alls.”