Foto: Pablo Martinez Monsivais / Scanpix
President Obama bränner just nu sin kampanjkassa snabbare än någon sittande president i modern historia. Förhoppning är att investeringar i kampanjarbetare och internetbasserad infrastruktur ska få honom att vinna presidentvalet i november.
Sedan början av förra året har president Obama och det demokratiska partiet bränt miljontals dollar på att hitta röstberättigade amerikansker och hjälpa dem registrera sig inför valet i november, enligt New York Times. De har lagt 50 miljoner dollar på att subventionera delstaternas kampanjkontor som behöver anställa medarbetare, köpa mobilabonnemang och uppdatera medlemslistor. De har även lagt tiotals miljoner dollar på opinionsundersökningar, internetreklam och mjukvaruutveckling för att locka fram gräsrötterna i det som ska bli Obamas valkampanj 2012.
Den totala prislappen är 400 miljoner dollar (2,7 miljarder kronor), från början av 2011 till sista juni i år. Det visar New York Times genomgång av officiell data från den federala valkommittén, Federal Election Commission. Hela 86 miljoner dollar (580 miljoner kronor) har lagts på reklam, enligt tidningen.