Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Nu slocknar glödlampan för gott

Publicerad 2012-09-01 16:01

Foto: Colourbox

I mer än ett sekel har glödlampan lyst upp de svenska hemmen men snart slocknar den för gott. Den 1 september förbjuds alla glödlampor i EU. I Sverige beräknas hushållens elnota minska med tio procent.

Glödlampan började avvecklas för tre år sedan och nu är det slutligen 40-, 25- och 15-wattslamporna som går i graven.

Annons:

Fakta

Skrotad glödlampa sparar energi

  • I Sverige beräknas utfasningen av glödlampor spara en tiondel av den el som hushållen använder. Det är en minskning med två terawattimmar (TWh) om året från 2020, motsvarande förbrukningen i 80.000 elvärmda villor.
  • I hela EU beräknas glödlampsavvecklingen spara cirka 40 TWh per år 2020. Utfasningen av glödlampan minskar användningen av el, minskar elproduktionen och ger lägre koldioxidutsläpp. Utsläppen i unionen beräknas minska med cirka 16 miljoner ton per år från 2020.

Källa: Energimyndigheten (TT)

"Utfasningen har gått över förväntan. Det hamstrades lite i början men det var mer snack än stora volymer, inte mer än en månads överförsäljning", säger Magnus Frantzell, vd för Belysningsbranschen.

Ett problem har enligt Frantzell varit att hitta förhållandevis billiga lågenergilampor av bra kvalitet.

"De bättre lamporna har haft svårt att hävda sig, och det har funnits en hel del skräp på marknaden."

Men EU har stramat upp kraven och i dag finns många bra alternativ bland lågenergilampor, halogenlampor och ledlampor (lysdiod). Om ett år skärps kraven ytterligare på ledlamporna vad gäller låg energiförbrukning, bra kvalitet, lång livslängd och god färgåtergivningsförmåga.

"Det senaste halvåret har ledlampan ökat kraftigt och lågenergilampan är redan på tillbakagång. Den kommer att försvinna i takt med att den nya ledtekniken utvecklas", säger Magnus Frantzell.

Han bedömer att ledtekniken fortfarande har en stor utvecklingspotential, med bättre ljusfärger, ökad livslängd och lägre energiåtgång, samtidigt som priset kommer att sjunka.

Problemet i dag är att hitta en bra lampa som passar där hemma och inte är svindyr. Man vill ju inte köpa en lågenergi- eller ledlampa som ska hålla i fem—tio år och sedan upptäcka att den inte passar.

"Vi råder konsumenterna att gå till en ljusbutik och diskutera vilken lampa du behöver, ute eller inne, i badrum eller i sovrum", säger Magnus Frantzell.

Lågenergilampan är mycket energisnål, den drar runt en femtedel så mycket el som glödlampan, men är fortfarande i dyraste laget. Och en nackdel är att den innehåller kvicksilver, om än i mycket små mängder.

Varje år slängs 200.000 lågenergilampor på fel ställe, i glasigloos, bland elavfall eller i soporna. Regeringen har reagerat och krävt att branschen ska ordna betydligt fler insamlingsställen.

Halogenlampan är ett billigare alternativ i väntan på att priserna på ledlampan ska sjunka. Men när EU:s krav skärps 2016 bedöms den också vara på väg ut.

Så fasas glödlampan ut i EU
Datum Förbud/Krav
1 september 2009 Förbjöds alla matta glödlampor samt klara 100-wattslampor.
1 september 2010 Förbjöds klara 75-wattslampor.
1 september 2011 Förbjöds klara 60-wattslampor.
1 september 2012 Förbjuds klara 40-, 25- och 15-wattslampor.
1 september 2013 Skärpta krav på lågenergilampor och ledlampor.
1 september 2016 Skärpta krav på halogenlampor.

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Fakta

Alternativ till glödlampan

  • Lågenergilampan, även kallad lysrörslampan. Sparar mest energi och är mest ekonomisk. Håller upp till tio gånger så länge som en glödlampa, med en brinntid på 6.000 — 15.000 timmar.
  • Halogenlampan. Håller tre gånger så länge som en glödlampa och har liknande egenskaper för bland annat färgtemperatur.
  • Lysdiodlampan (Led). Håller upp till 25.000 timmar och förbrukar i dag en femtedel av den energi som glödlampan använder. Den väntas på sikt bli det energieffektivaste alternativet. År 2020 beräknas det finnas ledlampor för alla behov i hemmet.
  • Riktade halogenlampor och reflektorlampor. Minimikrav och energimärkning saknas, men EU-krav väntas inom de närmaste åren.

  • Källa: Energimyndigheten (TT)
Annons:
Vinnare och förlorare
17:29 % Senaste
Artimplant B 25,00 0,05
Precise Biometrics 14,52 2,13
Arcam 8,23 335,50
RNB Retail and Brands -14,29 0,06
Ortivus B -7,25 3,20
BTS Group B -6,75 58,75


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 0,89% 14 612,45
Hang Seng Index -0,23% 22 618,67
FTSE 100 Index -0,81% 6 654,34
Frankfurt, DAX 30 -0,56% 8 305,32
Paris, CAC 40 -0,26% 3 956,79
Dow Jones Industrial Average 0,06% 15 303,10
NASDAQ Composite -0,01% 3 459,14
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 13 16 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 3
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 4
Net entertainment 4 1 1
PA Resources 1 3 1
Betsson 0 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)