Regeringen kommer under den två dagar långa sammankonsten bestämma huvudinriktningen för 2013-års budget som i detalj presenteras den 20 september.
Det som läckt ut hittills tyder på sänkt bolagsskatt, infrastruktursatsningar och pengar till forskning.
Moderatledaren och statsministern Fredrik Reinfeldt pratade i sitt sommartal om satsningar inom forskning och infrastruktur för att bygga Sverige ”långsiktigt starkare” och nämnde förslaget om att bygga ut tunnelbanan till Nacka.
Utbildningsminister Jan Björklund (FP) sa i sitt sommartal att investeringar inom forskning och infrastruktur bör öka med några miljarder varje år, det senare för att i första hand underhålla landets järnvägar.
Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet bedömer att regeringen nu måste visa handlingskraft.
”Regeringen levde tidigare på Juholt-krisen och kaosen runt honom. Sedan Stefan Löfven tagit över har regeringen blivit tagen på sängen”, säger Jonas Hinnfors.
”Jag tror att alliansen kommer försöka skjuta in sig på Socialdemokraternas planhalva för att visa initiativkraft. Infrastruktursatsningar blir viktiga symbolhandlingar. Kanske även att regeringen föreslår någon åtgärd att förbättra bostadsituationen för studenter”, fortsätter han.
Ett dilemma för regeringen framöver enligt Hinnfors blir att visa en enad och optimistisk fasad utåt samtidigt som småpartierna måste profilera sig bättre för att inte hamna under fyraprocentsspärren.
Konjunkturinstitutet räknar med att det så kallade reformutrymmet landar mellan 10 och 15 miljarder kronor, vilket är i nivå med reformutrymmet i 2012 års budget.
”Ett reformutrymme på 10 till 15 miljarder innebär inte att finanspolitiken blir särskilt expansiv. Vi har höjt vår prognos sedan i juni där vi prognostiserade ofinansierade reformer på 9 miljarder kronor. Bolagsskattereformen kommer nog ta mer reformutrymme än vad vi först räknade med ”, säger Mats Dillén, generaldirektör på Konjunkturinstitutet.
”En del kommer gå till investeringar. Men när regeringen pratar om infrastuktursatsningar är det planer som ligger långt fram i tiden. Nya investeringsplaner tar tid att implementera”, fortsätter Mats Dillén.
På fredagen eftermiddag redogör finansmininister Anders Borg förutsättningarna inför 2013 års budgetarbete, och ger sin syn på det ekonomiska läget. Därefter tar den traditionsenliga kräftskivan vid.