Foto: CHRISTINE OLSSON / SCANPIX
Det blir inte flytträtt på allt pensionskapital. Förmånsbestämda pensioner kommer att undantas, skriver sajten placera.nu.
Så blir det dock inte, skriver placera.nu.
Utredarens förslag är i stället att förmånsbestämda pensioner, alltså pensioner där arbetsgivaren garanterar en viss procent av slutlönen i pension, även i fortsättningen ska vara inlåsta.
Det innebär att de pengarna inte kan flyttas till en annan förvaltare, även om spararen själv vill det.
Utredarens argument för att undanta förmånsbestämda pensioner är att de inte påverkas av avkastning eller avgifter, utan enbart av vad arbetsgivaren lovar.
"I förmånsbestämda pensionsavtal är det arbetsgivaren som står för risken. Blir avkastningen dålig är det arbetsgivaren som får ta smällen. Därför är det kanske rimligt att det fortfarande är arbetsgivaren som bestämmer var de förmånsbestämda pensionerna ska förvaltas", säger Gabriella Johansson, kansliråd på finansdepartementet, till placera.nu.