Vid klockan 18.00 var Dow Jones Industrial Average, Nasdaq Composite och S&P 500 alla 0,3 procent högre på 13.210, 3.031 respektive 1.409. Omsättningen var 120 miljoner aktier på NYSE och 370 miljoner aktier på Nasdaq. Räntan på en amerikansk tioårig statsobligation var 4 punkter högre på 1,71 procent.
"Likt sysselsättningsrapporten för juli så bidrar siffrorna över detaljhandelsförsäljningen till minskad oro för en markant försvagning i ekonomin", skrev Julia Coronado, ekonom vid BNP Paris, i ett marknadsbrev.
Försäljningen i den amerikanska detaljhandelns försäljning steg med 0,8 procent i juli, vilket var bättre än en väntad ökning om 0,3 procent, enligt Bloomberg News prognossammanställning. Även lagren av osålda varor i detaljhandeln gladde, då de ökade mindre än väntat.
Banksektorn var i topp bland sektorerna inom Dow Jones när JP Morgan och Bank of America steg med 1,5 respektive 1,9 procent.
Allra bäst inom indexet gick dock byggvaruhuskedjan Home Depot, sedan det rapporterat för det andra kvartalet på tisdagen. Resultatet per aktie var något starkare än väntat, samtidigt som helårsprognosen höjdes. Aktien steg med 4,0 procent.
Lika glatt var det inte för Groupon, som rasade med 25 procent efter att ha lämnat sin kvartalsrapport på måndagskvällen.